Wiślański rok obrzędowy, cz. 3

Kolejne spotkanie grupy dyskusyjnej działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się 26 lutego 2019 roku. Zebrani ponownie zajęli się rokiem obrzędowym w Wiśle. Tym razem omawiano tradycje związane z okresem lata i jesieni.

Prowadząca spotkanie przedstawiła wyniki dotychczasowych dyskusji zebrane w specjalnie przygotowanej tabeli, którą uzupełniono jeszcze o kilka uwag. Następnie omówiono obchody założenia kościoła ewangelickiego na Piotra i Pawła oraz odpust Na farce 15 sierpnia na Matki Boskiej Zielnej, którego pierwszy większy opis pochodzi z 1898 roku i wyszedł spod pióra Marii Wysłouchowej. Wiele krytycznych uwag posypało się pod adresem dożynek, które w Wiśle nie mają uzasadniania w dawnych obrzędach. Nie opisuje ich ani Bogumił Hoff, ani Maria Pilch. Pierwszy raz prawdopodobnie odbyły się z okazji Święta Gór, a po wojnie organizowała je grupa regionalna. Do połowy XX wieku nie obchodzono w Wiśle także Wszystkich Świętych. Palenie zniczy na grobach bliskich w ogóle nie istniało, o czym pisze także Jerzy Pilch. Tym samym temat wiślańskiego roku obrzędowego został zakończony, ale grupa za jakiś czas powróci do obrzędów związanych z cyklem życiowym i pracami gospodarskimi.

Natomiast w związku z 10. rocznicą śmierci Andrzeja Trepki następne spotkanie zostanie poświęcone pamięci pisarza, który mieszkał w Wiśle. Wszystkich, którzy pamiętają autora książek fantastycznonaukowych i popularnonaukowych, biblioteka prosi o przybycie 26 marca 2019 roku (jak zawsze ostatni wtorek miesiąca) na godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy też wszystkich zainteresowanych!

Spotkanie grupy dyskusyjnej Spotkanie grupy dyskusyjnej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.