Tydzień Bibliotek 2019

W dniach od 8-15 maja w całym kraju trwa ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Akcję co roku ogłasza Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a biblioteki włączają się w nią ze swoimi programami. W tym roku hasłem przewodnim jest #biblioteka.

Wystawa ekslibrisów

Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle przygotowała szereg wydarzeń. Dnia 8 maja, na rozpoczęcie Tygodnia Bibliotek, odbył się wernisaż prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Wiśle. Współczesne znaki własnościowe książek wykonali podopieczni Małgorzaty Borowskiej. Wystawę prac odwiedziło już kilka klas, a ekspozycja będzie czynna do 29 maja w godzinach pracy biblioteki. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

Wyjazdowe szkolenie

Z okazji Dnia Bibliotekarza pracownicy merytoryczni biblioteki 9 maja udali się na wyjazd szkoleniowy, który dla całego powiatu organizuje Biblioteka Miejska w Cieszynie. W tym roku bibliotekarze regionu cieszyńskiego zwiedzili niedawno oddaną do użytku, nowoczesną Zagłębiowską Mediatekę w Sosnowcu oraz Oddział Muzeum Historii Katowic „Magiel” na Nikiszowcu. Była okazja do wymiany doświadczeń zawodowych i podglądanie dobrych praktyk stosowanych na innym terenie.

Bibliomaniacy

W piątek 10 maja biblioteka zorganizowała spotkanie dla wzorowych czytelników oraz dla jednej z grup dzieci Przedszkola nr 2 w Wiśle. Wręczenie nagród w konkursie „Bibliomaniak 2018” miało miejsce w wypożyczalni dziecięcej. Wśród laureatów do lat 5 znalazły się od pierwszego miejsca: Lila Cieślar, Noemi Cieślar, Noemi Heczko, w kategorii wiekowej 6-12 lat: Tomek Cieślar, Wiktor Popiołek i Hanna Procner, zaś wśród czytelników do lat 15 na podium stanęli: Katarzyna Pilch, Magda Sikora i Łukasz Cieślar. Po części oficjalnej przybyli goście podziwiali wystawę ekslibrisów, a najmłodsi poznali pracę biblioteki od kulis i wysłuchali ciekawej opowieści „O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki” autorstwa Olivera Jeffers’a. Najmłodsi wzięli udział w pokazie oprawiania książek, zwiedzili wypożyczalnię dla dorosłych, poznali zasady wypożyczania zbiorów oraz dowiedzieli się gdzie w bibliotece znajdują się najciekawsze książki. A takich jest w na regałach pod dostatkiem i każdy znajdzie coś dla siebie.

Śladami literatów

W sobotę 11 maja przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się spacer literacki „Śladami Jerzego Andrzejewskiego i Witolda Gombrowicza przez Wisłę”. Wycieczka zaplanowana została w związku z przypadającymi w tym roku 110. rocznicą urodzin Jerzego Andrzejewskiego i 50. rocznicą śmierci Witolda Gombrowicza, którzy gościli w Wiśle w latach międzywojennych. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć miejsca związane z pobytem obu pisarzy i wysłuchać ciekawych historii związanych z ich wypoczynkiem w znanym wiślańskim kurorcie.

W najbliższym czasie odbędą się jeszcze warsztaty graficzne dla uczniów, spotkanie najbardziej aktywnych czytelników wypożyczalni dla dorosłych oraz zajęcia dla nauczycieli polonistów, regionalistów i bibliotekarzy na temat twórczości regionalnej Zofii Kossak. Zapraszamy!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.