Wakacyjna Akademia Kultury

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle

serdecznie zaprasza
na prelekcje i wykłady z cyklu

WAKACYJNA AKADEMIA KULTURY 2019
Śląsk. Autoidentyfikacja

W programie:Plakat Wakacyjnej akademii kultury 2019

• 4 lipca
    prof. dr hab. Jolanta Tambor, Na Śląsku, po śląsku, o Śląsku – dylematy wykładowcy
  • 11 lipca
    prof. dr hab. Dariusz Rott, Z dziejów jednego śląskiego rodu. Gawęda genetyczno-historyczno-filologiczna
  • 18 lipca
    prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, Śląsk Cieszyński a powstania śląskie
  • 25 lipca
    prof. nadzw. dr hab. Maria Szmeja, Jedna czy wiele historii Śląska?

Spotkania odbywają się w sali głównej biblioteki
na I piętrze w budynku Domu Zdrojowego pl. Hoffa 3
o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Wykładowcy Wakacyjnej Akademii Kultury 2019

prof. dr hab. Jolanta Tambor studiowała filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie pracuje w Zakładzie Socjolingwistyki i Społecznych Praktyk Komunikowania, przewodnicząca Rady Naukowej programu edukacji regionalnej. W latach 2003-2004 visiting professor na University of Toronto, w roku 2009 na University of Alberta w Edmonton w Kanadzie. Zainteresowania: fonetyka i fonologia współczesnego języka polskiego, fonetyka i gramatyka w nauczaniu cudzoziemców; Śląsk – z różnych perspektyw: dialektologicznej, socjolingwistycznej, ale także socjologiczno-kulturowo-politycznej; glottodydaktyka; wielojęzyczność i wielokulturowość.

prof. dr hab. Dariusz Rott jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie pracuje w Zakładzie Historii Literatury Średniowiecza i Renesansu na Wydziale Filologicznym. Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie św. Cyryla i Metodego w Trnawie na Słowacji (2010-2015), Collegium Civitas w Warszawie (2014-2015) oraz Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa w Bułgarii (2018-2019). Jego zainteresowania naukowe obejmują zwłaszcza historię literatury dawnej Polski, związki kulturowe polsko-czeskie, podróżopisarstwo i zagadnienia śląskoznawcze. Od 2011 r. jest Przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek studiował historię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie kieruje zakładem Archiwistyki i Historii oraz Instytutem Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Stypendysta Fundacji Friedricha Eberta i Konferenz der Wissenschaftlichen Akademien. W 1991 r. odbył staż naukowy w Instytucie im. Herdera w Marburgu, w latach 1996-1997 staż naukowy w Institut für Osteuropäische Geschichte Uniwersytetu w Tybindze; w 2004 r. Fundacja Lanckorońskich – badania naukowe w Archiv der Republik in Wien. W swych badaniach naukowych koncentruje się m.in. na dziejach Górnego Śląska w XIX i XX stuleciu.

prof. nadzw. dr hab. Maria Szmeja studiowała socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pracowała m.in. w Instytucie Śląskim w Opolu, gdzie od lat 80. XX wieku prowadziła badania nad tożsamością Ślązaków. Obecnie wykłada na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zainteresowania: kwestie społeczne i kulturowe na Śląsku, mniejszości narodowe i etniczne, stosunek Ślązaków do innych grup żyjących na Górnym Śląsku; tożsamość narodowa i etniczna Ślązaków, ich pamięć o przeszłości; sposoby wyrażania własnych aspiracji grupowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum komunikatów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.