Spotkanie z Kacperkiem

Kontynuując upowszechnianie wiedzy o literaturze regionalnej Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle zaprosiła uczniów klas II i III wiślańskich szkół podstawowych na spektakl pt. „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”. Przestawienie oparte na motywach baśni Zofii Kossak odbyło się 30 maja 2019 r., a wykonali je aktorzy Teatru Gry i Ludzie z Katowic. Wydarzenie nawiązuje do 130. rocznicy urodzin pisarki, ale było też prezentem dla małych czytelników z okazji Dnia Dziecka.

Bohaterem wystawionej baśni był Kacperek – domowy skrzacik, który opiekował się dworkiem w Górkach Wielkich na Śląsku. Obok normalnie toczącego się życia ludzi, pokazany był świat fantastycznych istot, chochlików i gadających zwierząt, które dyskretnie wspierały mieszkańców domu. Wszystko jednak się skomplikowało, gdy Kacperek zgubił swój świecący kolczyk – magiczny talizman, bez którego nie ma już żadnej mocy, co gorsza sam skrzacik został porwany…

Jak przystało na prawdziwą baśń widzowie zostali poruszeni do głębi szczerością i mocą przekazu, a wątek przyjaźni i wiary we własne siły wysunął się na pierwszy, ale nie jedyny plan. W pamięć zapadły też piękna scenografia, wpadająca w ucho muzyka i barwne postacie. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do wypożyczania książkowej wersji, tej wciąż mało znanej pięknej opowieści.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.