Rodowód Stanisława Hadyny

Grupa dyskusyjna działająca przy wiślańskiej bibliotece na ostatnim przed wakacjami spotkaniu 25 czerwca podjęła temat związany z ogłoszonym na Śląsku Rokiem Stanisława Hadyny. Historyk Danuta Szczypka podzieliła się ze słuchaczami informacjami, które pozyskała z zachowanych archiwaliów, związanych z rodziną Hadynów. Pasjonujące śledztwo historyczne nadal trwa.

Osobą mającą największe znaczenie dla wiślańskiego pochodzenia Stanisława Hadyny jest dziadek Jan Pilch, którego ojciec pochodził z Jawornika i był gospodzkim (dzierżawcą gospody) w Wiśle. Jan uczęszczał do wiślańskiej szkoły, gdzie uczył go Jan Śniegoń (dziś patron biblioteki), a następnie do ewangelickiego gimnazjum w Cieszynie. Przez większość życia pracował jako nauczyciel w Karpętnej (dziś Republika Czeska), był aktywnym społecznie pedagogiem o szerokich zainteresowaniach. Ożenił się z Marianną Kokotek, z którą miał trzy córki. Najmłodsza Emilia wyszła z mąż za Jerzego Hadynę z Zamarsk, nauczyciela w Wędryni (potem w Cieszynie i Wiśle) i została matką Stanisława Hadyny.

Związki Stanisława Hadyny z Wisłą nie kończą się na pochodzeniu przodków. O innych ich aspektach można się dowiedzieć z broszury dostępnej m.in. w bibliotece czy informacji turystycznej, ale tę wiedzę można będzie poszerzyć już jesienią. W dniach 2-3 października odbędzie się bowiem Ogólnopolska konferencja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny. Biblioteka serdecznie zaprasza!

grupa dyskusyjna 25.06.2019 grupa dyskusyjna 25.06.2019

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.