Prywatność w Internecie?

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle zorganizowała 18 lutego 2020 r. lekcję edukacyjną w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczestnicy spotkania – kl. V a ze Szkoły Podstawowej nr 1 – zrealizowali hasło „Działajmy razem” tworząc wspólnie zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa w sieci.
            Podczas lekcji bezpieczeństwa omówiony został temat prywatności online i negatywnych skutków udostępniania swoich danych osobowych oraz cyberprzemocy. Cztery krótkie filmy zachęciły młodzież do wysuwania wniosków z zaprezentowanych sytuacji problemowych, a także do szukania rozwiązań w przypadku niepokojących zdarzeń. Zwrócono uwagę na wrażliwość i to, że nie należy być obojętnym na wyśmiewanie i obrażanie innych. W sali lekcyjnej zawiśnie stworzona przez uczniów netykieta czyli plansza z regułami bezpiecznego korzystania z sieci, jakimi należy się kierować podczas korzystania z Internetu. Uczestnicy otrzymali także plakat z numerem Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz nalepki z logo akcji i ulotki z czterema najważniejszymi zasadami netykiety.

Młodym internautom dziękujemy za aktywność i podjęcie dialogu w trakcie spotkania i mamy nadzieję, że uczniowie będą pamiętać, jak należy chronić prywatność swoją i innych. Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu promują tolerancję oraz tworzenie kultury zrozumienia, tak aby Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Partnerami tegorocznej edycji są: Fundacja Orange, Facebook Polska oraz Google Polska. Patronatem honorowym akcję objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Obywatelskich, Komenda Główna Policji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Tylko w tym roku w ramach obchodów zgłoszono aż 4336 inicjatyw edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2020. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.