Pasjonująca nauka

W 170. rocznicę urodzin Juliana Ochorowicza w Wiśle miały miejsce ciekawe wydarzenia. Jednym z nich było otwarte seminarium naukowe pt. „Julian Ochorowicz i jego czasy” zorganizowane przez Wydział Humanistyczny AGH, Polskie Stowarzyszenie Badań nad Zachodnim Ezoteryzmem, Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Śniegonia w Wiśle. Spotkanie w muzeum cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Podczas seminarium wykłady wygłosiły: prof. UG, dr hab. Monika Rzeczycka (Uniwersytet Gdański), która opowiedziała o wielkich naukowcach przełomu XIX i XX wieku (Mendelejew, Richet, Ochorowicz) i prof. AGH, dr hab. Izabela Trzcińska, która zrelacjonowała badania nad Słowiańszczyzną prowadzone przez polskich uczonych w XIX i XX wieku (Ochorowicz, Eljasz-Radzikowski, Limanowski). Po krótkiej dyskusji i przerwie obrady wznowiono wykładem dr Agaty Świerzowskiej (Uniwersytet Jagielloński), która przedstawiła uwagi Ochorowicza na temat zdrowego trybu życia, mające być podstawą szczęścia małżeńskiego i narodowego. Z kolei wynalazkom i konstrukcjom uczonego przyjrzał się dr Zbigniew Łagosz, analizujący model telefonu i mikrofonu Ochorowicza oraz jego udział w pracach nad telewizją.

Przedstawione referaty spotkały się z uznaniem słuchaczy, którzy nie tylko nagradzali je rzęsistymi brawami, ale także brali żywy udział w dyskusji. Oprócz mieszkańców Wisły w seminarium wzięło udział wielu gości z całej Polski, którzy specjalnie na to wydarzenie przyjechali do miasta. Biblioteka dziękuje prelegentom za przygotowanie i wygłoszenie wykładów, uczestnikom za aktywny udział, a współorganizatorom za pomoc w realizacji seminarium.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2020. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.