Dzieje pewnej przyjaźni

W związku ze 170. rocznicą urodzin Juliana Ochorowicza Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle zorganizowała spotkanie autorskie. Przed wiślańskimi czytelnikami wystąpiła Monika Piątkowska, autorka najnowszej biografii Bolesława Prusa zatytułowanej „Prus. Śledztwo biograficzne”. Warto było popołudnie spędzić w bibliotece!

Monika Piątkowska – pisarka i dziennikarka, absolwentka dziennikarstwa i politologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest autorką wielu reportaży „Gazety Wyborczej” oraz kilku książek, w tym współautorskiej z mężem, Leszkiem Talko. Obszerna biografia Bolesława Prusa to wspaniałe, ponad 700-stronnicowe dzieło, które czyta się jednym tchem i z wypiekami na twarzy. W wiślańskiej bibliotece Autorka opowiedziała o wątkach, które nie zmieściły się w książce, przede wszystkim o trudnej przyjaźni Juliana Ochorowicza z pisarzem, który odwiedził go w Wiśle w 1900 roku. Okazuje się, że poznany jeszcze w szkole psycholog opiekował się Bolesławem Prusem, cierpiącym na liczne lęki i fobie, pomagał mu w najtrudniejszych momentach jego życia i wspierał literacko, gdyż jako jedyny rozumiał jego traumatyczne przeżycia z dzieciństwa i młodości.

Godzinna opowieść o wzajemnych relacjach uczonego i pisarza, był tak wciągająca, że słuchacze trwali na swoich miejscach nieporuszeni. Później posypały się pytania i rozwinęła dyskusja. Na zakończenie uczestnicy spotkania zwiedzili wystawę „Julian Ochorowicz – życie i dzieło”, która można oglądać w bibliotece do 18 marca. Zapraszamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2020. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.