Modernistyczna stacja klimatyczna

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle odbył się kolejny wykład z cyklu Wakacyjnej Akademii Kultury. Znakomitą prelekcję przygotował i przedstawił 9 lipca Przemysław Czernek z Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Był modernizm lat dwudziestych, następnie lat trzydziestych, a na zakończenie nawet modernizm powojenny.

Historyk sztuki Przemysław Czernek omówił założenia i budowę nowoczesnej stacji klimatycznej w Wiśle w latach międzywojennych, przybliżył sylwetki głównych architektów i ich projekty zrealizowane w odrodzonej po 1918 roku Polsce. Szczególną uwagę zwrócił na inwestycje administracji publicznej, zwłaszcza województwa śląskiego kierowanego przez wojewodę Michała Grażyńskiego oraz realizacje takie jak: kolej, droga na Kubalonkę, szkoły, Zamek Prezydenta RP, Dom Zdrojowy, Dom Zborowy, park z pomnikiem „Źródeł Wisły” oraz park kąpielowy z basenem i wieżą do skoków. Nie zabrakło również projektów i realizacji inwestorów prywatnych, w tym luksusowych willi jak np. „Almira”. Myśl urbanistyczna przedwojennych architektów była tak nowoczesna, że kontynuowały ją władze okupacyjne podczas drugiej wojny światowej, a nawet komuniści.

Wykłady Wakacyjnej Akademii Kultury są częścią realizowanego przez bibliotekę zadania „Niepodległa na kresach południowych” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Za tydzień w czwartek o godz. 16.00 kolejne spotkanie. Tym razem na temat artystów plastyków działających w Wiśle w okresie międzywojennym. Wykład wygłosi dr Michał Kawulok. Zapraszamy!

Zapis wykładu

loga

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2020 i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.