Artyści plastycy w międzywojennej Wiśle

W ramach Wakacyjnej Akademii Kultury w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 16 lipca odbył się kolejny wykład. Tym razem w świat artystów plastyków zabrał słuchaczy dr Michał Kawulok, historyk sztuki z Muzeum Beskidzkiego. Okazało się, że w latach międzywojennych dla Wisły tworzyli lub na miejscu działali wybitni artyści, odwołujący się do najnowszych trendów w sztuce europejskiej.

Jednymi z najbardziej awangardowych wnętrz, nie tylko na Śląsku, były wnętrza Zamku Prezydenta RP z polichromiami Andrzeja Pronaszki i ich wystrój, m.in. meble i żyrandole z rurki chromowanej. Ciekawą realizację młodego artysty, nawiązującego jednak do secesji, do dziś stanowi witraż w kościele ewangelickim autorstwa Adama Ciompy. Zamówienia dla kościoła katolickiego wykonywał z kolei malarz Czesław Kuryatto, który w 1938 roku osiedlił się w Wiśle na stałe. Jego pejzaże i portrety mieszkańców przechowuje Muzeum Beskidzkie. Z Wisłą związani byli także Jan Wałach z Istebnej i Paweł Steller z Hermanic koło Ustronia – wybitni drzeworytnicy. Szereg artystów wystawiało swe prace w czasie Święta Gór w 1937 roku. Plakat zapowiadający to wydarzenie wykonał Kazimierz Mann, ojciec dziennikarza Wojciecha Manna, a na ekspozycjach można było zobaczyć m.in. dzieła Adama Bunscha. Podczas Wakacyjnego Instytutu Sztuki zajęcia prowadził Karol Badura, wykłady wygłosili zaś Rafał Malczewski i sam Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Wiślański park kąpielowy zdobiły rzeźby Franciszka Suknarowskiego, a prezydent Ignacy Mościcki odsłonił pomnik „Źródeł Wisły” dłuta Konstantego Laszczki.

Śląski kurort beskidzki jaki powstawał w Wiśle w latach międzywojennych żył nową, polską kulturą i sztuką. Artyści realizowali zamówienia publiczne (wojewódzkie i gminne), kościelne oraz prywatne, budując Niepodległą Rzeczpospolitą. Dlatego wykład Michała Kawuloka odbył się jako część realizowanego przez bibliotekę zadania „Niepodległa na kresach południowych” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Za tydzień w czwartek o godz. 16.00 kolejne spotkanie. Tym razem na temat literatów goszczących w Wiśle w okresie międzywojennym wykład wygłosi dr Renata Czyż. Zapraszamy!

Zapis wykładu

Niestety pierwsze około 10 minut wykładu było nieprawidłowo nagrane (bez dźwięku) i musieliśmy je usunąć. Przepraszamy.

loga

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2020 i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.