O pierwszym i drugim życiu Marii Konopnickiej

Z okazji przypadającej w tym roku 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej dr Renata Czyż wygłosiła wykład na temat poetki i jej powiązań ze Śląskiem Cieszyńskim. Spotkanie odbyło się w ramach Wakacyjnej Akademii Kultury i nawiązywało do ogłoszonego przez Sejm Roku Marii Konopnickiej.

Słuchacze dowiedzieli się, że poetka przyjeżdżała do Wisły, w listach do swych bliskich pisała, że zwiedziła źródła Wisły, widziała dwie „Wisełki”. Zatrzymywała się w pensjonacie pań Leśniewskich. Dr Renata Czyż omówiła planowany w 1902 r. zakup willi „Jaskółka” i „Miła” dla Marii Konopnickiej. Wspomniała o upamiętniającej tablicy w dawnym hotelu Piast i jednej z ulic nazwanej na cześć poetki. Publiczność miała okazję zadać pytania, a po oficjalnej części rozmowy toczyły się nadal w hallu biblioteki.

Zapis wykładu:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2022 i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.