Archiwa tagu: biblioteka wisła

Granatowe Góry

Od 4 do 7 czerwca odbywa się w Wiśle Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha “Granatowe Góry”.

Plakat festiwalu - pocięte zdjęcie Jerzego Pilcha, ułożone w figurę geometryczną.

Scena Otwarta !!!

Zapraszamy na premierę sztuki ”Sen Andrei”, autorstwa Johna Whitewooda w tłumaczeniu Lucyny Krzanowskiej.

Królewska korona - jak karuzela z konikami”Sen Andrei” to dramatyczna opowieść o władzy, osadzona w mitycznej Itace. Opowiada historię dwóch sióstr -bardzo rożnych od siebie- które rywalizują ze sobą o tron po nagłej śmierci ich ojca. Owdowiała matka usiłuje utrzymać pokój na tej maleńkiej wyspie bez narażenia się potężnemu imperium, którego są własnością. Jest wspomagana przez lorda Grimma – szarą eminencję, a hamowana w pewnym sensie przez pułkownika i jego armię.

Zapraszamy: 8 maja 2026 r. o godz: 17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle
Bilety w cenie 30 zł będą dostępne przed spektaklem

Nowa Zelandia przybliżona

„NOWA ZELANDIA PRZYBLIŻONA” – spotkanie podróżnicze z Magdaleną Gumowską i Mariuszem Łapińskim

Magda i Mariusz z widokiem na łąkę i góry w tleNowa Zelandia to podobno najbardziej zielony kraj na świecie, jednak podczas prelekcji zobaczymy również inne barwy, które niejednokrotnie zaskoczą i z pewnością zachwycą. Nie zabraknie niezwykłych widoków, opowieści o pięknej przyrodzie, ale również historii, tradycjach i kulturze.

Magdalena Gumowska: studiowała dziennikarstwo, ale ostatecznie została inżynierem. Pilotka drona, pasjonatka kosmosu i ornitolożka amatorka. Zawsze pozytywna i gadatliwa.

Mariusz Łapiński: z wykształcenia polonista (ojczystego języka uczył w Polsce i dalekiej Australii). Pilot wycieczek, gawędziarz, pasjonat dzikiej przyrody i tajemnic historii.

Laureaci nagrody publiczności dla najlepszych prelegentów na X edycji Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza „Równoleżnik Zero”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle
14 maja 2026 (czwartek), godz. 17.00

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Dyskusyjny klub książki

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

wtorek, 16.06.2026 r., godz. 11.00

Będziemy dyskutować o książce „Od jednego Lucypera” Anny Dziewit-Meller.

Szydełkowanie

Szydełko? Druty? Piękne włóczki, kordonki, a do tego dobra kawa/herbata i wspaniała prowadząca zajęcia – tak w skrócie opisalibyśmy szydełkowe spotkania z panią Martą Podżorską, które 2 razy w miesiącu odbywają się w Bibliotece.

kłębek różowej wełny

Czekamy na Uczestniczki i Uczestników 13 (środa) i 25 (poniedziałek) maja w godz. 16.0018.00.

Literackie gotowanie z Anią Maksymowicz

Na ilustracji znajduje się napis: Literackie gotowanie z Anią Maksymowicz. 9 maja w godz.13.00-15.00. Zapraszamy duety, tercety i kwartety rodzinne.Plany na najbliższą sobotę? Czytać? Gotować? Jeść? Spędzić czas z najbliższymi?

Zapraszamy do zapisów na warsztaty kulinarno-literackie Ani Maksymowicz, które pozwolą połączyć literaturę z pysznym jedzeniem. Czekamy na rodzinne zespoły międzypokoleniowe.

9 maja w godz.13.00-15.00. Zapraszamy duety, tercety i kwartety rodzinne.

Liczba miejsc ograniczona!!!
Zapisy: 33 832 26 91

Dyskusyjny klub książki

Maria Callas

Kwietniowe spotkanie DKK sięgnęło „wysokiego C” dzięki lekturze „Callas, moja rywalka” E. E. Schmitta- francuskiego wirtuoza słowa, miłośnika i znawcy opery. Zgłębiłyśmy geniusz podziwianej śpiewaczki operowej, primadonny stulecia Marii Callas, która była równocześnie w centrum krytyki i rywalizacji. Talent, pasja może być zarówno darem, jak i przekleństwem. Nienawiść, zazdrość niszczy rywalizujące śpiewaczki. Wysłuchałyśmy fragmentów genialnych występów artystki. Maria Callas podbiła najważniejsze sceny muzyczne i serca melomanów na całym świecie. Zapraszamy na spotkanie DKK 19 maja (wtorek) o godz. 11:00. Rozmawiać będziemy o książce „Do końca moich dni” Anny Rybakiewicz.

Kawa, ciasto i książka Czytelniczki siedzą i rozmawiają w salce kameralnej Czytelniczki siedzą i rozmawiają w salce kameralnej Czytelniczki siedzą i rozmawiają w salce kameralnej

Dziecięcy Klub Książki

na grafice młodzież czyta książki i rozmawiaDrogie, Drodzy! Dziecięcy Klub Książki wraca do gry!

Czekamy na osoby w wieku 6-10 lat, które lubią czytać/lubią gdy im się czyta, chętnie angażują się w plastyczne aktywności, lubią eskapady w przyrodę.

Liczba miejsc ograniczona, kto pierwszy, ten/ta w Klubie!

Zapraszamy 25 kwietnia, od 11.00 do 12.30

zapisy: 33 855 26 91

DKF

Portret młodej kobiety na ciemnym tle.Wyruszamy w kolejną, XX kinową podróż Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Zapraszamy na film, kawę/herbatę i dyskusję. Mamy nadzieję, że wątki literatury i kina będą się splatać, prowokować do rozmów, dawać Państwu wzruszenia i radość.

Będziemy oglądać film “Duchy Goyi”

piątek 19 czerwca, godz. 18.00

Dyskusyjny klub książki

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

wtorek, 19.05.2026 r., godz. 11.00

Będziemy dyskutować o książce „Do końca moich dni” Anny Rybakiewicz.

Dyskusyjny klub książki

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

WTOREK! (stała zmiana), 14.04.2026 r., godz. 11.00

Będziemy dyskutować o książce „Callas. Moja rywalka” Eric-Emmanuel Schmitt.

Szydełkowanie

Szydełko? Druty? Piękne włóczki, kordonki, a do tego dobra kawa/herbata i wspaniała prowadząca zajęcia – tak w skrócie opisalibyśmy szydełkowe spotkania z panią Martą Podżorską, które 2 razy w miesiącu odbywają się w Bibliotece.

kłębek różowej wełny

Czekamy na Uczestniczki i Uczestników 1327 kwietnia w godz. 16.0018.00.

Szydełkowanie

Szydełko? Druty? Piękne włóczki, kordonki, a do tego dobra kawa/herbata i wspaniała prowadząca zajęcia – tak w skrócie opisalibyśmy szydełkowe spotkania z panią Martą Podżorską, które 2 razy w miesiącu odbywają się w Bibliotece.

kłębek różowej wełny

Czekamy na Uczestniczki i Uczestników 10 (środa) i 22 (poniedziałek) czerwca w godz. 16.0018.00.

DKF

Plakat DKFWyruszamy w kolejną kinową podróż Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Zapraszamy na film, kawę/herbatę i dyskusję. Mamy nadzieję, że wątki literatury i kina będą się splatać, prowokować do rozmów, dawać Państwu wzruszenia i radość.

piątek 22 maja, godz. 17.00

W stronę niezachodzącego słońca

W ramach współpracy z PTTK. Oddział w Wiśle gościliśmy (12 marca 2026r.) Franka Chwilę z opowieścią o Norwegii, a właściwie opowieścią o jego wyprawie rowerowej z Istebnej aż na Przylądek Północny. 3000 tys. przejechanych kilometrów, piękne widoki, spotkania oko w oko ze zwierzętami, rozmowy z ciekawymi ludźmi – to charakterystyka tej niesamowitej eskapady. Dziękujemy za podzielenie się wrażeniami i praktycznymi wskazówkami zachęcającymi do podróżowania rowerem.

widok z tyłu sali - uczestnicy i ekran mapa podróży (więcej…)

DKF

rysunek - kobieta w kapeluszu w wieczorowej sukni, tyłem do publiczności w świetle reflektoraWyruszamy w kolejną kinową podróż Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Zapraszamy na film, kawę/herbatę i dyskusję. Mamy nadzieję, że wątki literatury i kina będą się splatać, prowokować do rozmów, dawać Państwu wzruszenia i radość.

piątek 20 marca, godz. 17.00

Z szydełkiem w ręku

Warsztaty szydełkowania, które prowadzi w bibliotece pasjonatka pani Marta, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mogą w nich uczestniczyć dzieci, młodzież, dorośli – pani Marta służy pomocą każdemu. Prowadząca dba, aby swoim podopiecznym proponować najnowsze hity mody, a to balaclavę, a to japońską kryzę. Kto chce zgłębić tajniki dziewiarstwa, niech koniecznie wybierze się do nas.
Jedna z uczestniczek wyszła z inicjatywą, aby na warsztatach wykonać koc biblioteczny z kwadratów babuni, więc zapraszamy do wspólnego dzieła!

Uczestniczki szydełkują w salce kameralnej Zbliżenie na ręce, szydełko i robótkę gotowe wyroby gotowe wyroby - kolorowe, w kształcie kwadratu Uczestniczki szydełkują w salce kameralnej jeszcze nie skończona robótka

Spotkanie z podróżnikiem

Trzy tysiące kilometrów rowerem
w stronę zachodzącego słońca

NORWEGIA

Rowerzysta, droga, zachodzące słońce. NORWEGIA12 marca 2026 r., godz. 17:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia
Pl. B. Hoffa 3a, Dom Zdrojowy

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Czorne Łowieczki

Drużyna „Czorne Łowieczki”, trenerki, rodzice i Dyrekcja SP2
zapraszają na spotkanie
CHIŃSKA OPOWIEŚĆ
CZORNYCH ŁOWIECZEK

Plakacik z rysunkiem chińskiej pagody

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 10 lutego 2026, o godz. 17.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle, Dom Zdrojowy, Pl. B. Hoffa 3a

Serdecznie zapraszamy!

Szyjemy powoli

11 lutego (wtorek) o godz. 16.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z uważnym szyciem ręcznym.
Można też przyjść i pracować nad dowolnym, własnym projektem.
Spotkanie zorganizowane zgodnie z ideą “slow stich”, czyli powolnego szycia. Pod kierunkiem Anny Pluty, w spokojnym rytmie będziemy łączyć tkaniny, tworzyć widoczne ściegi i nadawać nowe życie materiałom z historią. To czas relaksu, kreatywności i wyciszenia – bez pośpiechu, bez perfekcji, z uważnością na każdy ścieg.

Ręce, igły i nitkiZajęcia są nieodpłatne, obowiązują zapisy w Wypożyczalni dla Dorosłych lub telefonicznie: 33 855 26 91.

Zapraszamy uczestniczki, uczestników 16+

Prezentacja książki

Plakat - książka "DLA WIARY I REGIONU"Zapraszamy na prezentację książki
Szymona Brody

DLA WIARY I REGIONU

Zbiory regionalne “Biblioteki dla każdego” działającej przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy w Skoczowie w aspekcie ideowym i środowiskowym.

Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle
czwartek, 15 stycznia o godz. 17.00

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Koncert Szkoły Muzycznej

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Cieszynie, Filia w Wiśle
Serdecznie zaprasza na
Koncert Karnawałowy Uczniów i Pedagogów Szkoły

Muzyka – Mon Amour

Plakat "Mon amour", duże czerwone serceW programie m.in. arcydzieła światowej literatury muzycznej w wykonaniu solistów, chóru szkolnego, zespołu bigbandowego oraz wiele innych niespodzianek.

Koncert odbędzie się w głównej sali Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle

22 stycznia 2026 r. o godz. 16.00

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Filmowe FERIE

Zapraszamy na filmy na podstawie książek o Annie Shirley!

Spotkania dla dzieci 6+

Ania z czerwonymi włosami i warkoczem

1619 lutego, w godz. 10.0011.30
Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle, Plac Hoffa 3a

Wstęp wolny!

Szachy

Zapraszamy na spotkanie klubu szachowego w środy:
10 i 24 czerwca (środa)
godz. 16.00
Szachownica i figuryKontakt i zapisy: 881 424 199

Szachy

Zapraszamy na spotkanie klubu szachowego w środy:
1125 lutego (środa)
godz. 16.00
Szachownica i figuryKontakt i zapisy: 881 424 199

Garażówka

GARAŻÓWKA W BIBLIOTECE
SĄSIEDZKA WYPRZEDAŻ, WYMIANA I KAWIARENKA NAPRAWCZA

Panie oglądają ubrania na wieszakach i w pudełku21 LUTEGO GODZ. 10.0014.00

Jeśli chcesz:

  • sprzedać/oddać/wymienić ubrania/akcesoria/zabawki/inne przedmioty spełniające warunki: sprawne, kompletne i czyste – zamów stoisko wystawcy!
  • nauczyć się naprawiać/ozdabiać/przerabiać ubrania – zapisz się!

STWÓRZ Z NAMI PIERWSZE KAMERALNE, KIERMASZOWE WYDARZENIE SĄSIEDZKIE!

Zapisy: 33 855 26 91 lub w Bibliotece Plac Hoffa 3a

Szydełkowanie

Szydełko? Druty? Piękne włóczki, kordonki, a do tego dobra kawa/herbata i wspaniała prowadząca zajęcia – tak w skrócie opisalibyśmy szydełkowe spotkania z panią Martą Podżorską, które 2 razy w miesiącu odbywają się w Bibliotece.

kłębek różowej wełny

Czekamy na Uczestniczki i Uczestników 1226 stycznia w godz. 16.0018.00.

Szydełkowanie

Szydełko? Druty? Piękne włóczki, kordonki, a do tego dobra kawa/herbata i wspaniała prowadząca zajęcia – tak w skrócie opisalibyśmy szydełkowe spotkania z panią Martą Podżorską, które 2 razy w miesiącu odbywają się w Bibliotece.

kłębek różowej wełny

Czekamy na Uczestniczki i Uczestników 916 lutego w godz. 16.0018.00.

Szyjemy powoli

13 stycznia (wtorek) o godz. 16.00 zapraszamy na kolejne, dodatkowe spotkanie z uważnym szyciem ręcznym, podczas którego wykonamy małe “książeczki” na igły.
Można też przyjść i pracować nad dowolnym, własnym projektem.
Spotkanie zorganizowane zgodnie z ideą “slow stich”, czyli powolnego szycia. Pod kierunkiem Anny Pluty, w spokojnym rytmie będziemy łączyć tkaniny, tworzyć widoczne ściegi i nadawać nowe życie materiałom z historią. To czas relaksu, kreatywności i wyciszenia – bez pośpiechu, bez perfekcji, z uważnością na każdy ścieg.

Ręce, igły i nitkiZajęcia są nieodpłatne, obowiązują zapisy w Wypożyczalni dla Dorosłych lub telefonicznie: 33 855 26 91.

Zapraszamy uczestniczki, uczestników 16+

Dyskusyjny klub książki

„Kryminalny DKK”

19 listopada podczas spotkania DKK omawiałyśmy książkę Guillaume Musso pt. „Sekretne życie pisarzy”. Pod tym niewinnie brzmiącym tytułem kryją się zbrodnie, tajemnice, zagadki, niespodzianki. Musso słynie z doskonałego połączenia kryminału, romansu i fantastyki. Nie schodzi z listy najlepszych francuskich pisarzy. Nas również zachwycił, choć kryminał zaliczamy do mniej lubianych gatunków literatury. To pierwszy kryminał omawiany na klubie! Zaczyna się od mapy, artykułu z gazety, listu z wydawnictwa i już jesteśmy wkręceni w klimat powieści. Historia nas wciąga, odkrywamy tajemnicę morderstwa i pisarza Nathana Fawlesa. Wczytujemy się w rozważania o pisaniu. Każdy rozdział rozpoczyna się od cytatu np. ”Człowiek, żeby przeżyć, musi opowiadać” Umberto Eco. Zapraszamy w styczniu i polecamy przeczytać książkę Katarzyny Wężyk „Zuchwałe: Kobiety, które chciały więcej”. Życzymy Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Książka, ciasto i kawa na stoliku Czytelniczki dyskutują Czytelniczka z prezentem urodzinowym Czytelniczki dyskutują

Szyjemy powoli

plakat szyjemy powoli - ręka nawleka igłę na nitkęZapraszamy na cykl 4 spotkań z uważnym szyciem ręcznym (1825 listopada oraz 29 grudnia, od 16.00 do 18.00). Spotkania zostaną zorganizowane zgodnie z ideą “slow stich”, czyli powolnego szycia. Pod kierunkiem Anny Pluty, w spokojnym rytmie nauczymy się łączyć tkaniny, tworzyć widoczne ściegi i nadawać nowe życie materiałom z historią. To czas relaksu, kreatywności i wyciszenia – bez pośpiechu, bez perfekcji, z uważnością na każdy ścieg.

Podczas spotkań będziemy poznawać różne techniki. np japońskie sashiko i haft swobodny.

Zajęcia są nieodpłatne, obowiązują zapisy w Wypożyczalni dla Dorosłych lub telefonicznie: 33 855 26 91.

Zapraszamy uczestniczki, uczestników 16+

Kino familijne

Napis "Kino familijne" w ramce z prezentów.Zapraszamy na seans filmowy – świąteczną klasykę filmową. Startujemy w Mikołajkową sobotę (6 grudnia) o godz. 10.00. Warto wprowadzić się w świąteczny nastrój oglądając, wypożyczając książki i spotykając się z przyjaciółmi w bibliotece!

Czekamy na Was!

Podróż przez Śląsk

Pomykalscy na sali pod ekranemBeata i Paweł Pomykalscy – podróżnicy, autorzy przewodników krajoznawczych i książek podróżniczych, zaprosili wiślańskich czytelników 25 listopada w podróż przez Śląsk. Pretekstem do tej wyprawy był reportaż krajobrazowy ich autorstwa pt. „Śląsk niezatarty”, który został wydany kilka tygodni temu.

Książka powstała z dwóch emocji: zachwytu nad bogactwem kulturowym regionu oraz smutku nad miejscami, o których zapomniano i porzucono.

Podróżnicy zabrali nas na wędrówkę przez zrujnowane pałace i zamki w Bożkowie, Brzezince i Kopicach – obiekty zdradzające dawną świetność. Dowiedzieliśmy się o wyjątkowej podwodnej kawiarni o nazwie Jaskinia na górniczym osiedlu w Szczygłowicach. O moście w Pilchowicach, który miał być wysadzony na potrzeby filmu „Mission: Impossible 7”, ale po protestach udało się go wpisać na listę zabytków województwa dolnośląskiego. (więcej…)

Cieszyńskie pianistki

Władysława Magiera, która za swoją misję uważa popularyzowanie historii kobiet Śląska Cieszyńskiego, odwiedziła 20 listopada bibliotekę w Wiśle promując najnowszą książkę pt. “I zamilkły fortepiany”. To historia dwóch pianistek, które przetrwały wojnę, jedna angażując się w wywiad, druga dołączając do armii generała Andersa. Po wojnie spotykają się jako nauczycielki w szkole muzycznej.
Autorka, pisząc ich historię, oparła się na wspomnieniach bohaterek i rozmowach z bliskimi bądź uczennicami. Biogramy pianistek ukazały się wcześniej w drugim tomie „Cieszyńskiego szlaku kobiet”.
“I zamilkły fortepiany” to czwarta powieść w dorobku Władysławy Magiery, autorka pracuje już nad kolejną, jej akcja w większości rozgrywać będzie się w Wiśle.

Uczestnicy i autorka w małej salce "Kameralnej" Uczestnicy i autorka w małej salce "Kameralnej" Autorka i dyrektorka biblioteki rozmawiają Autorka podpisuje książki

DKF

Pełno drobiazgów i koszyki sklepoweWyruszamy w kolejną kinową podróż Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Zapraszamy na film, kawę/herbatę i dyskusję. Mamy nadzieję, że wątki literatury i kina będą się splatać, prowokować do rozmów, dawać Państwu wzruszenia i radość.

piątek 17 kwietnia, godz. 17.00

Dyskusyjny klub książki

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

środa, 18.02.2026 r., godz. 11.00

Będziemy dyskutować o książce „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” Beaty Sabały-Zielińskiej.

Dyskusyjny klub książki

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

wtorek (wyjątkowo!), 20.01.2026 r., godz. 11.00

Będziemy dyskutować o książce „Zuchwałe, kobiety, które chciały więcej” Katarzyny Wężyk.

DKF

Mikrofon trzymany przez czarną rękę i napis "Pionier akustyki" Wyruszamy w kolejną, 15 kinową podróż Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Zapraszamy na film, kawę/herbatę i dyskusję. Mamy nadzieję, że wątki literatury i kina będą się splatać, prowokować do rozmów, dawać Państwu wzruszenia i radość.

piątek 23 stycznia, godz. 17.00

I zamilkły fortepiany

Plakat - zdjęcie Władysławy Magiery na czarnym tle,,I zamilkły fortepiany”

to najnowsza powieść Władysławy Magiery – historyczki, która bada i upowszechnia herstorie Śląska Cieszyńskiego. W książce przybliża postaci Wandy i Milady, pianistek, które w obliczu wojny decydują się walczyć o wolność. Bohaterki spotykają się po wojnie jako nauczycielki w szkole muzycznej. Tu dzielą się swoimi bolesnymi wspomnieniami.

Kolejny raz Władysława Magiera przywraca pamięć o kobietach, które nie znalazły dla siebie miejsca w zbiorowej pamięci.

Spotkanie odbędzie się w naszej bibliotece, 20 listopada o godz. 17.00.

Podczas spotkania możliwy będzie zakup książki.

Śląsk niezatarty

Miejsca, które zapomniano, opuszczono, zaniedbano. Dawne pałace, osiedla, fabryki. Jakie kryją opowieści?

Plakat - obrazki ze Śląska na białym tleBeata i Paweł Pomykalscy, w swoim reportażu przywracają opowieści o miejscach, w których tętniło życie, a które z różnych powodów – politycznych, gospodarczych opuszczano. Autorzy zebrali wspomnienia i historie osób, których życie związane było z fabryką Concordią, pałacami w Bożkowicach i Kopicach, czy robotniczymi osiedlami w Bytomiu i Zabrzu. Zapraszamy do wspólnej, trochę gorzkiej, trochę sentymentalnej podróży po Śląsku.

Spotkanie odpędzie się 25 listopada o godz. 17.00, w naszej bibliotece.

Wstęp wolny, zapraszamy!

Ważne rozmowy w bibliotece

Plakat ze zdjęciami rozmówczyńJuż w najbliższy piątek o godz. 17.00 zapraszamy na Ważną rozmowę w bibliotece.

Naszymi gościniami będą Magdalena Bigaj i Agnieszka Jucewicz. Tematem spotkania będzie higiena cyfrowa i dobrostan psychiczny dzieci, młodzieży i dorosłych.
Szczególnie zapraszamy rodziców, opiekunów i osoby pracujące z dziećmi/młodzieżą.

Piątek, 7 listopada, godz. 17.00

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle
Dom Zdrojowy, Pl. B. Hoffa 3a

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Warsztaty szydełkowania

Warsztaty są dobrą okazją do wypróbowania swoich sił w rękodziele. Szydełko, druty, piękne włóczki i kordonki, a przy okazji miło spędzony czas, szczególnie, że przed nami długie, jesienne wieczory. Na zajęciach pod kierownictwem pasjonatki pani Marty Podżorskiej uczestniczki wykonują chusty, torby paryżanki, etole, poznają różne wzory i metody takie jak np. węzły Salomona. Zapraszamy osoby, które szydełkują w domowym zaciszu, a swoją pasję chciałyby połączyć z okazją do towarzyskich spotkań przy dobrej kawie i herbacie.

Uczestnicy siedzą przy dużym stole na antresoli i szydełkują powstaje skarpetka Uczestniczki szydełkują w salce kameralnej Uczestnicy siedzą przy dużym stole na antresoli i szydełkują Robótka w trakcie Gotowa torebka, dwa motki wełny oraz druty

DKF

Plakat filmowy - trąbka, serce, miasto, napis: "Klub samotnych serc"Wyruszamy w kolejną kinową podróż Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Zapraszamy na film, kawę/herbatę i dyskusję. Mamy nadzieję, że wątki literatury i kina będą się splatać, prowokować do rozmów, dawać Państwu wzruszenia i radość.

sobota 28 lutego, godz. 17.00

Po średniku

"Po średniku" - plakat w czarno-żółtej tonacjiZapraszamy na dwa spotkania w ramach festiwalu “Granatowe Góry”, które odbędą się w niedzielę 5 października.

  • 15.00 – O chłopach i chłopkach nie tylko reymontowskich.
    Rozmawiają Antonina Tosiek, Ryszard Koziołek
  • 16.30 – Premierowo w Wiśle: “Aglo. Banką po Śląsku”.
    Ze Zbigniewem Rokitą porozmawia Andrzej Drobik

Wstęp wolny!

Szydełkowanie

Zapraszamy na warsztaty szydełkowania/robótek na drutach, które odbędą się w bibliotece 620 października 2025 r. w godz. 16.00 18.00.

Motki wełny i napis "Szydełko"

Masz swoje szydełko/druty? Chcesz zaprezentować swoje wyroby? Zabierz je ze sobą na spotkanie. Nigdy nie miałaś/-eś do czynienia z robótkami ręcznymi? Ciebie również zapraszamy, to dobra okazja, aby nauczyć się nowych rzeczy. Kto wie, może odkryjesz swoją pasję? Zapraszamy!

Dyskusyjny klub książki

Pierwsze po wakacjach spotkanie DKK odbyło się 17 września.

Książka, która tytułem nawiązuje do lata „Słoneczne tarasy” Danuty Chlupowej, była naszą lekturą dyskusyjną. Autorka przeniosła nas do przedwojennego Krakowa, górniczego Śląska i w Beskidy, a dokładnie do Istebnej, na Kubalonkę do sanatorium. Wędrowałyśmy po Wiśle, Stecówce, Andziołówce… Spotkałyśmy zacnych ludzi jak np. dr Jan Kubisza, artystę Ludwika Konarzewskiego, architekt, Jadwigę Dobrzyńską. Zapoznałyśmy się z niesamowitymi rozwiązaniami architektonicznymi budynku sanatorium. Wnętrza pawilonów i otaczający zewnętrzny świat tworzą do dziś estetyczną i terapeutyczną całość. Poznałyśmy warunki leczenia dzieci z gruźlicą. Zaprzyjaźniłyśmy się z główną bohaterką i wspierałyśmy ją do ostatniej strony, martwiąc się, jakie będą jej dalsze losy. „Słoneczne tarasy” to książka, o której dyskutowało się z ogromnym zaangażowaniem, napisana z sercem, pełna emocji. Danuta Chlupowa pięknie snuje historię i z wyczuciem oddaje klimat tamtych czasów i losy ludzi.
Zapraszamy na spotkanie DKK 15 października o godz. 11:00. Zachęcamy do przeczytania książki „Madame Pylinska i sekret Chopina”.

Uśmiechnięte panie w salce kameralnej Ciasto, kawa i książka "Słoneczne tarasy"

Narodowe Czytanie

14. odsłona Narodowego Czytania upłynęła pod znakiem poezji Jana Kochanowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich poetów i największych twórców europejskich epoki renesansu. Jego poezja porusza różnorodne tematy – od poważnych i doniosłych po lżejsze i żartobliwe.

W bibliotece w Wiśle zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci nawiązujące do fraszki „Na lipę”. Uczestniczki wykonały miseczki z gliny samoutwardzalnej w kształcie liścia lipy.
Natomiast w akcji „Fraszka na drogę” wzięli udział czytelnicy odwiedzający 6 września wypożyczalnię dla dorosłych. Losując fraszki „O doktorze Hiszpanie”, „Na zdrowie”, „Na młodość” mogli przypomnieć sobie utwory dobrze znane ze szkolnej ławy, a także docenić twórcę, który przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego.

ręce tworzą miseczkę z gliny - kolorowanie ręce tworzą miseczkę z gliny - kolorowanie Hasło: Jan Kochanowski Dwie miseczki z gliny Młodzież pracuje przy stole warsztatowym Dwie kolorowe miseczki

Dziewczyna z mgły utkana

„Utkana z porannej mgły” to książka Lidii Czyż, pisarki z Wisły, która gościła w naszej bibliotece w letnie popołudnie 24 lipca. Powieść o tak pięknym, delikatnym tytule i subtelnej okładce jest pamiętnikiem z życia rodziny podczas walki ze śmiertelną chorobą. Agnieszka miała trzy miesiące, kiedy lekarze zdiagnozowali u niej mukowiscydozę (CF) – genetyczną, postępującą, nieuleczalną chorobę. Mimo to, dziewczyna uczyła się, studiowała, pracowała, miała wielu przyjaciół, znalazła prawdziwą miłość. Nie poddawała się! Historia pełna emocji, poruszająca i prawdziwa. Lidia Czyż pięknie i z wrażliwością snuje opowieść o Agnieszce, która mimo cierpienia, do samego końca swojego krótkiego  życia wnosiła nadzieję, radość i miłość w  życie otaczających ją ludzi. Autorka pokazuje, że żałobę po zmarłej można przepracować, ale osoby nigdy się nie zapomina. Powinniśmy żyć i pamiętać o bliskich, którzy pozostali i żyją obok nas. Dziękujemy Lidii za wzruszające, ciepłe i wnoszące nadzieję spotkanie.

Lidia Czyż i dyrektorka biblioteki Ilona Majewska, na scenie, rozmawiają. Widok w kierunku sceny z końca sali. Uczestnicy siedzą na zielonych krzesłach. Na końcu spotkania, pan wręcza kwiaty autorce. Wpis w księdze pamiątkowej.

Teoria Chaosu

Mały plakat spektaklu„Scena Otwarta”- amatorska grupa teatralna działająca w Domu Narodowym w Cieszynie i Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle serdecznie zapraszają na sztukę Johna Whitewooda.
„Teoria Chaosu”- totalne zamieszanie, pomyłki, śmiech i… rozbity statek? To nie prognoza pogody, tylko nowa komedia Johna Whitewooda w tłumaczeniu Lucyny Krzanowskiej, którą można zobaczyć na scenie biblioteki miejskiej w Wiśle 18 września o godz. 17:30. Bilety w cenie 25 zł będą dostępne przed spektaklem.

Serdecznie zapraszamy!

DKF

Cień mężczyzny z pistoletem, ciemnoczerwone tłoWyruszamy w kolejną kinową podróż Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Zapraszamy na film, kawę/herbatę i dyskusję. Mamy nadzieję, że wątki literatury i kina będą się splatać, prowokować do rozmów, dawać Państwu wzruszenia i radość.

piątek 19 września, godz. 17.00