-
Licznik odwiedzin
On-line na stronie: 2
Dzisiaj: 207
W tym tygodniu: 932
W sumie: 523810 Biblioteka na Facebooku
Biblioteka na YouTube
Miasto Wisła
BIP
Archiwa tagu: biblioteka wisła
Scena Otwarta !!!
Zapraszamy na premierę sztuki ”Sen Andrei”, autorstwa Johna Whitewooda w tłumaczeniu Lucyny Krzanowskiej.
”Sen Andrei” to dramatyczna opowieść o władzy, osadzona w mitycznej Itace. Opowiada historię dwóch sióstr -bardzo rożnych od siebie- które rywalizują ze sobą o tron po nagłej śmierci ich ojca. Owdowiała matka usiłuje utrzymać pokój na tej maleńkiej wyspie bez narażenia się potężnemu imperium, którego są własnością. Jest wspomagana przez lorda Grimma – szarą eminencję, a hamowana w pewnym sensie przez pułkownika i jego armię.
Zapraszamy: 8 maja 2026 r. o godz: 17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle
Bilety w cenie 30 zł będą dostępne przed spektaklem
Nowa Zelandia przybliżona
„NOWA ZELANDIA PRZYBLIŻONA” – spotkanie podróżnicze z Magdaleną Gumowską i Mariuszem Łapińskim
Nowa Zelandia to podobno najbardziej zielony kraj na świecie, jednak podczas prelekcji zobaczymy również inne barwy, które niejednokrotnie zaskoczą i z pewnością zachwycą. Nie zabraknie niezwykłych widoków, opowieści o pięknej przyrodzie, ale również historii, tradycjach i kulturze.
Magdalena Gumowska: studiowała dziennikarstwo, ale ostatecznie została inżynierem. Pilotka drona, pasjonatka kosmosu i ornitolożka amatorka. Zawsze pozytywna i gadatliwa.
Mariusz Łapiński: z wykształcenia polonista (ojczystego języka uczył w Polsce i dalekiej Australii). Pilot wycieczek, gawędziarz, pasjonat dzikiej przyrody i tajemnic historii.
Laureaci nagrody publiczności dla najlepszych prelegentów na X edycji Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza „Równoleżnik Zero”.
Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle
14 maja 2026 (czwartek), godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
wtorek, 16.06.2026 r., godz. 11.00
Będziemy dyskutować o książce „Od jednego Lucypera” Anny Dziewit-Meller.
Szydełkowanie
Szydełko? Druty? Piękne włóczki, kordonki, a do tego dobra kawa/herbata i wspaniała prowadząca zajęcia – tak w skrócie opisalibyśmy szydełkowe spotkania z panią Martą Podżorską, które 2 razy w miesiącu odbywają się w Bibliotece.
Czekamy na Uczestniczki i Uczestników 13 (środa) i 25 (poniedziałek) maja w godz. 16.00–18.00.
Literackie gotowanie z Anią Maksymowicz
Plany na najbliższą sobotę? Czytać? Gotować? Jeść? Spędzić czas z najbliższymi?
Zapraszamy do zapisów na warsztaty kulinarno-literackie Ani Maksymowicz, które pozwolą połączyć literaturę z pysznym jedzeniem. Czekamy na rodzinne zespoły międzypokoleniowe.
9 maja w godz.13.00-15.00. Zapraszamy duety, tercety i kwartety rodzinne.
Liczba miejsc ograniczona!!!
Zapisy: 33 832 26 91
Maria Callas
Kwietniowe spotkanie DKK sięgnęło „wysokiego C” dzięki lekturze „Callas, moja rywalka” E. E. Schmitta- francuskiego wirtuoza słowa, miłośnika i znawcy opery. Zgłębiłyśmy geniusz podziwianej śpiewaczki operowej, primadonny stulecia Marii Callas, która była równocześnie w centrum krytyki i rywalizacji. Talent, pasja może być zarówno darem, jak i przekleństwem. Nienawiść, zazdrość niszczy rywalizujące śpiewaczki. Wysłuchałyśmy fragmentów genialnych występów artystki. Maria Callas podbiła najważniejsze sceny muzyczne i serca melomanów na całym świecie. Zapraszamy na spotkanie DKK 19 maja (wtorek) o godz. 11:00. Rozmawiać będziemy o książce „Do końca moich dni” Anny Rybakiewicz.
Dziecięcy Klub Książki
Drogie, Drodzy! Dziecięcy Klub Książki wraca do gry!
Czekamy na osoby w wieku 6-10 lat, które lubią czytać/lubią gdy im się czyta, chętnie angażują się w plastyczne aktywności, lubią eskapady w przyrodę.
Liczba miejsc ograniczona, kto pierwszy, ten/ta w Klubie!
Zapraszamy 25 kwietnia, od 11.00 do 12.30
zapisy: 33 855 26 91
Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
wtorek, 19.05.2026 r., godz. 11.00
Będziemy dyskutować o książce „Do końca moich dni” Anny Rybakiewicz.
Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
WTOREK! (stała zmiana), 14.04.2026 r., godz. 11.00
Będziemy dyskutować o książce „Callas. Moja rywalka” Eric-Emmanuel Schmitt.
Szydełkowanie
Szydełko? Druty? Piękne włóczki, kordonki, a do tego dobra kawa/herbata i wspaniała prowadząca zajęcia – tak w skrócie opisalibyśmy szydełkowe spotkania z panią Martą Podżorską, które 2 razy w miesiącu odbywają się w Bibliotece.
Czekamy na Uczestniczki i Uczestników 13 i 27 kwietnia w godz. 16.00–18.00.
Szydełkowanie
Szydełko? Druty? Piękne włóczki, kordonki, a do tego dobra kawa/herbata i wspaniała prowadząca zajęcia – tak w skrócie opisalibyśmy szydełkowe spotkania z panią Martą Podżorską, które 2 razy w miesiącu odbywają się w Bibliotece.
Czekamy na Uczestniczki i Uczestników 10 (środa) i 22 (poniedziałek) czerwca w godz. 16.00–18.00.
W stronę niezachodzącego słońca
W ramach współpracy z PTTK. Oddział w Wiśle gościliśmy (12 marca 2026r.) Franka Chwilę z opowieścią o Norwegii, a właściwie opowieścią o jego wyprawie rowerowej z Istebnej aż na Przylądek Północny. 3000 tys. przejechanych kilometrów, piękne widoki, spotkania oko w oko ze zwierzętami, rozmowy z ciekawymi ludźmi – to charakterystyka tej niesamowitej eskapady. Dziękujemy za podzielenie się wrażeniami i praktycznymi wskazówkami zachęcającymi do podróżowania rowerem.
Z szydełkiem w ręku
Warsztaty szydełkowania, które prowadzi w bibliotece pasjonatka pani Marta, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mogą w nich uczestniczyć dzieci, młodzież, dorośli – pani Marta służy pomocą każdemu. Prowadząca dba, aby swoim podopiecznym proponować najnowsze hity mody, a to balaclavę, a to japońską kryzę. Kto chce zgłębić tajniki dziewiarstwa, niech koniecznie wybierze się do nas.
Jedna z uczestniczek wyszła z inicjatywą, aby na warsztatach wykonać koc biblioteczny z kwadratów babuni, więc zapraszamy do wspólnego dzieła!
Szyjemy powoli
11 lutego (wtorek) o godz. 16.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z uważnym szyciem ręcznym.
Można też przyjść i pracować nad dowolnym, własnym projektem.
Spotkanie zorganizowane zgodnie z ideą “slow stich”, czyli powolnego szycia. Pod kierunkiem Anny Pluty, w spokojnym rytmie będziemy łączyć tkaniny, tworzyć widoczne ściegi i nadawać nowe życie materiałom z historią. To czas relaksu, kreatywności i wyciszenia – bez pośpiechu, bez perfekcji, z uważnością na każdy ścieg.
Zajęcia są nieodpłatne, obowiązują zapisy w Wypożyczalni dla Dorosłych lub telefonicznie: 33 855 26 91.
Zapraszamy uczestniczki, uczestników 16+
Prezentacja książki
Zapraszamy na prezentację książki
Szymona Brody
DLA WIARY I REGIONU
Zbiory regionalne “Biblioteki dla każdego” działającej przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy w Skoczowie w aspekcie ideowym i środowiskowym.
Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle
czwartek, 15 stycznia o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Koncert Szkoły Muzycznej
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Cieszynie, Filia w Wiśle
Serdecznie zaprasza na
Koncert Karnawałowy Uczniów i Pedagogów Szkoły
Muzyka – Mon Amour
W programie m.in. arcydzieła światowej literatury muzycznej w wykonaniu solistów, chóru szkolnego, zespołu bigbandowego oraz wiele innych niespodzianek.
Koncert odbędzie się w głównej sali Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle
22 stycznia 2026 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Garażówka
GARAŻÓWKA W BIBLIOTECE
SĄSIEDZKA WYPRZEDAŻ, WYMIANA I KAWIARENKA NAPRAWCZA
Jeśli chcesz:
- sprzedać/oddać/wymienić ubrania/akcesoria/zabawki/inne przedmioty spełniające warunki: sprawne, kompletne i czyste – zamów stoisko wystawcy!
- nauczyć się naprawiać/ozdabiać/przerabiać ubrania – zapisz się!
STWÓRZ Z NAMI PIERWSZE KAMERALNE, KIERMASZOWE WYDARZENIE SĄSIEDZKIE!
Zapisy: 33 855 26 91 lub w Bibliotece Plac Hoffa 3a
Szydełkowanie
Szydełko? Druty? Piękne włóczki, kordonki, a do tego dobra kawa/herbata i wspaniała prowadząca zajęcia – tak w skrócie opisalibyśmy szydełkowe spotkania z panią Martą Podżorską, które 2 razy w miesiącu odbywają się w Bibliotece.
Czekamy na Uczestniczki i Uczestników 12 i 26 stycznia w godz. 16.00–18.00.
Szydełkowanie
Szydełko? Druty? Piękne włóczki, kordonki, a do tego dobra kawa/herbata i wspaniała prowadząca zajęcia – tak w skrócie opisalibyśmy szydełkowe spotkania z panią Martą Podżorską, które 2 razy w miesiącu odbywają się w Bibliotece.
Czekamy na Uczestniczki i Uczestników 9 i 16 lutego w godz. 16.00–18.00.
Szyjemy powoli
13 stycznia (wtorek) o godz. 16.00 zapraszamy na kolejne, dodatkowe spotkanie z uważnym szyciem ręcznym, podczas którego wykonamy małe “książeczki” na igły.
Można też przyjść i pracować nad dowolnym, własnym projektem.
Spotkanie zorganizowane zgodnie z ideą “slow stich”, czyli powolnego szycia. Pod kierunkiem Anny Pluty, w spokojnym rytmie będziemy łączyć tkaniny, tworzyć widoczne ściegi i nadawać nowe życie materiałom z historią. To czas relaksu, kreatywności i wyciszenia – bez pośpiechu, bez perfekcji, z uważnością na każdy ścieg.
Zajęcia są nieodpłatne, obowiązują zapisy w Wypożyczalni dla Dorosłych lub telefonicznie: 33 855 26 91.
Zapraszamy uczestniczki, uczestników 16+
„Kryminalny DKK”
19 listopada podczas spotkania DKK omawiałyśmy książkę Guillaume Musso pt. „Sekretne życie pisarzy”. Pod tym niewinnie brzmiącym tytułem kryją się zbrodnie, tajemnice, zagadki, niespodzianki. Musso słynie z doskonałego połączenia kryminału, romansu i fantastyki. Nie schodzi z listy najlepszych francuskich pisarzy. Nas również zachwycił, choć kryminał zaliczamy do mniej lubianych gatunków literatury. To pierwszy kryminał omawiany na klubie! Zaczyna się od mapy, artykułu z gazety, listu z wydawnictwa i już jesteśmy wkręceni w klimat powieści. Historia nas wciąga, odkrywamy tajemnicę morderstwa i pisarza Nathana Fawlesa. Wczytujemy się w rozważania o pisaniu. Każdy rozdział rozpoczyna się od cytatu np. ”Człowiek, żeby przeżyć, musi opowiadać” Umberto Eco. Zapraszamy w styczniu i polecamy przeczytać książkę Katarzyny Wężyk „Zuchwałe: Kobiety, które chciały więcej”. Życzymy Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2026!
Szyjemy powoli
Zapraszamy na cykl 4 spotkań z uważnym szyciem ręcznym (18 i 25 listopada oraz 2 i 9 grudnia, od 16.00 do 18.00). Spotkania zostaną zorganizowane zgodnie z ideą “slow stich”, czyli powolnego szycia. Pod kierunkiem Anny Pluty, w spokojnym rytmie nauczymy się łączyć tkaniny, tworzyć widoczne ściegi i nadawać nowe życie materiałom z historią. To czas relaksu, kreatywności i wyciszenia – bez pośpiechu, bez perfekcji, z uważnością na każdy ścieg.
Podczas spotkań będziemy poznawać różne techniki. np japońskie sashiko i haft swobodny.
Zajęcia są nieodpłatne, obowiązują zapisy w Wypożyczalni dla Dorosłych lub telefonicznie: 33 855 26 91.
Zapraszamy uczestniczki, uczestników 16+
Podróż przez Śląsk
Beata i Paweł Pomykalscy – podróżnicy, autorzy przewodników krajoznawczych i książek podróżniczych, zaprosili wiślańskich czytelników 25 listopada w podróż przez Śląsk. Pretekstem do tej wyprawy był reportaż krajobrazowy ich autorstwa pt. „Śląsk niezatarty”, który został wydany kilka tygodni temu.
Książka powstała z dwóch emocji: zachwytu nad bogactwem kulturowym regionu oraz smutku nad miejscami, o których zapomniano i porzucono.
Podróżnicy zabrali nas na wędrówkę przez zrujnowane pałace i zamki w Bożkowie, Brzezince i Kopicach – obiekty zdradzające dawną świetność. Dowiedzieliśmy się o wyjątkowej podwodnej kawiarni o nazwie Jaskinia na górniczym osiedlu w Szczygłowicach. O moście w Pilchowicach, który miał być wysadzony na potrzeby filmu „Mission: Impossible 7”, ale po protestach udało się go wpisać na listę zabytków województwa dolnośląskiego. (więcej…)
Cieszyńskie pianistki
Władysława Magiera, która za swoją misję uważa popularyzowanie historii kobiet Śląska Cieszyńskiego, odwiedziła 20 listopada bibliotekę w Wiśle promując najnowszą książkę pt. “I zamilkły fortepiany”. To historia dwóch pianistek, które przetrwały wojnę, jedna angażując się w wywiad, druga dołączając do armii generała Andersa. Po wojnie spotykają się jako nauczycielki w szkole muzycznej.
Autorka, pisząc ich historię, oparła się na wspomnieniach bohaterek i rozmowach z bliskimi bądź uczennicami. Biogramy pianistek ukazały się wcześniej w drugim tomie „Cieszyńskiego szlaku kobiet”.
“I zamilkły fortepiany” to czwarta powieść w dorobku Władysławy Magiery, autorka pracuje już nad kolejną, jej akcja w większości rozgrywać będzie się w Wiśle.
Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
środa, 18.02.2026 r., godz. 11.00
Będziemy dyskutować o książce „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” Beaty Sabały-Zielińskiej.
Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
wtorek (wyjątkowo!), 20.01.2026 r., godz. 11.00
Będziemy dyskutować o książce „Zuchwałe, kobiety, które chciały więcej” Katarzyny Wężyk.
I zamilkły fortepiany
to najnowsza powieść Władysławy Magiery – historyczki, która bada i upowszechnia herstorie Śląska Cieszyńskiego. W książce przybliża postaci Wandy i Milady, pianistek, które w obliczu wojny decydują się walczyć o wolność. Bohaterki spotykają się po wojnie jako nauczycielki w szkole muzycznej. Tu dzielą się swoimi bolesnymi wspomnieniami.
Kolejny raz Władysława Magiera przywraca pamięć o kobietach, które nie znalazły dla siebie miejsca w zbiorowej pamięci.
Spotkanie odbędzie się w naszej bibliotece, 20 listopada o godz. 17.00.
Podczas spotkania możliwy będzie zakup książki.
Śląsk niezatarty
Miejsca, które zapomniano, opuszczono, zaniedbano. Dawne pałace, osiedla, fabryki. Jakie kryją opowieści?
Beata i Paweł Pomykalscy, w swoim reportażu przywracają opowieści o miejscach, w których tętniło życie, a które z różnych powodów – politycznych, gospodarczych opuszczano. Autorzy zebrali wspomnienia i historie osób, których życie związane było z fabryką Concordią, pałacami w Bożkowicach i Kopicach, czy robotniczymi osiedlami w Bytomiu i Zabrzu. Zapraszamy do wspólnej, trochę gorzkiej, trochę sentymentalnej podróży po Śląsku.
Spotkanie odpędzie się 25 listopada o godz. 17.00, w naszej bibliotece.
Wstęp wolny, zapraszamy!
Ważne rozmowy w bibliotece
Już w najbliższy piątek o godz. 17.00 zapraszamy na Ważną rozmowę w bibliotece.
Naszymi gościniami będą Magdalena Bigaj i Agnieszka Jucewicz. Tematem spotkania będzie higiena cyfrowa i dobrostan psychiczny dzieci, młodzieży i dorosłych.
Szczególnie zapraszamy rodziców, opiekunów i osoby pracujące z dziećmi/młodzieżą.
Piątek, 7 listopada, godz. 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle
Dom Zdrojowy, Pl. B. Hoffa 3a
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Warsztaty szydełkowania
Warsztaty są dobrą okazją do wypróbowania swoich sił w rękodziele. Szydełko, druty, piękne włóczki i kordonki, a przy okazji miło spędzony czas, szczególnie, że przed nami długie, jesienne wieczory. Na zajęciach pod kierownictwem pasjonatki pani Marty Podżorskiej uczestniczki wykonują chusty, torby paryżanki, etole, poznają różne wzory i metody takie jak np. węzły Salomona. Zapraszamy osoby, które szydełkują w domowym zaciszu, a swoją pasję chciałyby połączyć z okazją do towarzyskich spotkań przy dobrej kawie i herbacie.
Po średniku
Zapraszamy na dwa spotkania w ramach festiwalu “Granatowe Góry”, które odbędą się w niedzielę 5 października.
- 15.00 – O chłopach i chłopkach nie tylko reymontowskich.
Rozmawiają Antonina Tosiek, Ryszard Koziołek - 16.30 – Premierowo w Wiśle: “Aglo. Banką po Śląsku”.
Ze Zbigniewem Rokitą porozmawia Andrzej Drobik
Wstęp wolny!
Szydełkowanie
Zapraszamy na warsztaty szydełkowania/robótek na drutach, które odbędą się w bibliotece 6 i 20 października 2025 r. w godz. 16.00 – 18.00.
Masz swoje szydełko/druty? Chcesz zaprezentować swoje wyroby? Zabierz je ze sobą na spotkanie. Nigdy nie miałaś/-eś do czynienia z robótkami ręcznymi? Ciebie również zapraszamy, to dobra okazja, aby nauczyć się nowych rzeczy. Kto wie, może odkryjesz swoją pasję? Zapraszamy!
Pierwsze po wakacjach spotkanie DKK odbyło się 17 września.
Książka, która tytułem nawiązuje do lata „Słoneczne tarasy” Danuty Chlupowej, była naszą lekturą dyskusyjną. Autorka przeniosła nas do przedwojennego Krakowa, górniczego Śląska i w Beskidy, a dokładnie do Istebnej, na Kubalonkę do sanatorium. Wędrowałyśmy po Wiśle, Stecówce, Andziołówce… Spotkałyśmy zacnych ludzi jak np. dr Jan Kubisza, artystę Ludwika Konarzewskiego, architekt, Jadwigę Dobrzyńską. Zapoznałyśmy się z niesamowitymi rozwiązaniami architektonicznymi budynku sanatorium. Wnętrza pawilonów i otaczający zewnętrzny świat tworzą do dziś estetyczną i terapeutyczną całość. Poznałyśmy warunki leczenia dzieci z gruźlicą. Zaprzyjaźniłyśmy się z główną bohaterką i wspierałyśmy ją do ostatniej strony, martwiąc się, jakie będą jej dalsze losy. „Słoneczne tarasy” to książka, o której dyskutowało się z ogromnym zaangażowaniem, napisana z sercem, pełna emocji. Danuta Chlupowa pięknie snuje historię i z wyczuciem oddaje klimat tamtych czasów i losy ludzi.
Zapraszamy na spotkanie DKK 15 października o godz. 11:00. Zachęcamy do przeczytania książki „Madame Pylinska i sekret Chopina”.
Narodowe Czytanie
14. odsłona Narodowego Czytania upłynęła pod znakiem poezji Jana Kochanowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich poetów i największych twórców europejskich epoki renesansu. Jego poezja porusza różnorodne tematy – od poważnych i doniosłych po lżejsze i żartobliwe.
W bibliotece w Wiśle zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci nawiązujące do fraszki „Na lipę”. Uczestniczki wykonały miseczki z gliny samoutwardzalnej w kształcie liścia lipy.
Natomiast w akcji „Fraszka na drogę” wzięli udział czytelnicy odwiedzający 6 września wypożyczalnię dla dorosłych. Losując fraszki „O doktorze Hiszpanie”, „Na zdrowie”, „Na młodość” mogli przypomnieć sobie utwory dobrze znane ze szkolnej ławy, a także docenić twórcę, który przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego.
Dziewczyna z mgły utkana
„Utkana z porannej mgły” to książka Lidii Czyż, pisarki z Wisły, która gościła w naszej bibliotece w letnie popołudnie 24 lipca. Powieść o tak pięknym, delikatnym tytule i subtelnej okładce jest pamiętnikiem z życia rodziny podczas walki ze śmiertelną chorobą. Agnieszka miała trzy miesiące, kiedy lekarze zdiagnozowali u niej mukowiscydozę (CF) – genetyczną, postępującą, nieuleczalną chorobę. Mimo to, dziewczyna uczyła się, studiowała, pracowała, miała wielu przyjaciół, znalazła prawdziwą miłość. Nie poddawała się! Historia pełna emocji, poruszająca i prawdziwa. Lidia Czyż pięknie i z wrażliwością snuje opowieść o Agnieszce, która mimo cierpienia, do samego końca swojego krótkiego życia wnosiła nadzieję, radość i miłość w życie otaczających ją ludzi. Autorka pokazuje, że żałobę po zmarłej można przepracować, ale osoby nigdy się nie zapomina. Powinniśmy żyć i pamiętać o bliskich, którzy pozostali i żyją obok nas. Dziękujemy Lidii za wzruszające, ciepłe i wnoszące nadzieję spotkanie.
Teoria Chaosu
„Scena Otwarta”- amatorska grupa teatralna działająca w Domu Narodowym w Cieszynie i Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle serdecznie zapraszają na sztukę Johna Whitewooda.
„Teoria Chaosu”- totalne zamieszanie, pomyłki, śmiech i… rozbity statek? To nie prognoza pogody, tylko nowa komedia Johna Whitewooda w tłumaczeniu Lucyny Krzanowskiej, którą można zobaczyć na scenie biblioteki miejskiej w Wiśle 18 września o godz. 17:30. Bilety w cenie 25 zł będą dostępne przed spektaklem.
Serdecznie zapraszamy!
Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle


























































