Letnia Akademia Zabawy

Letnia Akademia Zabawy to organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wiśle spotkania wokół książek, zabawy i twórczości plastycznej. W tym roku uczestnicy spotykali się w od 3 do 7 lipca, a prowadzący zaproponowali im szereg atrakcji…

Pierwszego dnia dzieci poznały poezję Juliana Tuwima ze słynnym wierszem „Ptasie radio”. Ptasie trele były inspiracją do wykonania włóczkowych ptaszków, a wisienką na torcie okazało się nagranie słuchowiska, w którym to lektorami były dzieci. Odsłuchanie nagrania sprawiło nam wszystkim niesamowitą radość! Dziękujemy naszej czytelniczce – Karolinie Branc za poprowadzenie wspaniałych zajęć. Drugiego dnia z lasu dzieci „przeniosły” się na Antarktydę, by zająć się pingwinami i najmroźniejszym kontynentem Ziemi. Było czytanie wspaniałej książki “365 pingwinów” Jeana-Luca Fromentala, była wspólna praca plastyczna inspirowana treścią książki oraz tworzenie mapy świata zwierząt. Na końcu napisaliśmy list do ekipy Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego na Antarktydzie, zadając w nim wszystkie nurtujące nas pytania dotyczące codzienności na południowym końcu świata. List został wysłany, teraz czekamy na odpowiedź! Zbuduj miasto! To hasło środowych zajęć, które upłynęły nam na projektowaniu miasta przyjaznego mieszkańcom i mieszkankom. Pudła, tkaniny, plastelina, guziki i wiele innych drobnych przedmiotów to materiały z których dzieciaki stworzyły projekty budynków i przestrzeni wspólnych. W idealnym mieście zbudowano teatr, kino, plac zabaw, centrum handlowe, park pełen duchów i straszydeł, bibliotekę oraz osiedle domów mieszkalnych. To co ciekawe uwolniliśmy miasto od ruchu samochodowego, a centralnym punktem spędzania wolnego czasu miało być miejsce nad rzeką. Z naszymi uczestnikami i uczestniczkami rozmawialiśmy o idei dobrego miasta dla mieszkańców, warunkach, które sprawiają, że jest nam przyjemnie i bezpiecznie. Możemy być spokojni – najmłodsi mieszkańcy Wisły to osoby o dużym poczuciu estetyki i wiary w to, że centralnym punktem miejscowości powinny być instytucje kultury. Tematem czwartkowego spotkania była rzeka Wisła i jej mieszkańcy. W klimat doskonale wprowadziła nas legenda Marty Juzy-Jakubowskiej „Warkocz królewny Wisły”. Zainspirowani opowiadaniem pomalowaliśmy pstrągi z papieru mache i poszliśmy nad rzekę puścić papierowe łódki. Wśród zabaw integracyjnych były m.in. plecenie warkocza na czas,  water bootle flip challenge i  kalambury. Piątkowe spotkanie było zaś czasem podsumowań. Oprócz wycieczki na lody nasi mali czytelnicy wcieli się w rolę redaktorów i podjęli się napisania internetowego wydania Gazety Letniej Akademii Zabawy. Różnorodna tematyka i zaskakujące treści zapewne przypadną do gustu naszym nie tylko młodym czytelnikom. Już teraz czekamy na kolejne spotkania z Wami. Życzymy wszystkim udanych i bajkowych wakacji!!!

Letnia Akademia Zabawy Letnia Akademia Zabawy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2023. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.