Cieszyńskie strzelby w Wiśle

Wiślańska Akademia Aktywnych i Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle 1 czerwca zaprosiły swoich członków, czytelników i wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Jerzym Wałgą, niezwykłym cieszyńskim rusznikarzem. Zebrani mieli okazję nie tylko wysłuchać ciekawej prelekcji na temat historii charakterystycznej dla naszego regionu strzelby cieszynki, ale także dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów dotyczących cieszyńskiego rzemiosła od XVI wieku po dzień dzisiejszy.

Temat wzbudził emocje nie tylko liczniej obecnych na sali panów, ale i pań, których uwagę szczególnie przyciągały techniki zdobnicze. Członkowie Wiślańskiej Akademii Aktywnych, którzy wcześniej w ramach swojej wycieczki odwiedzili warsztat pana Jerzego Wałgi, zadawali szereg szczegółowych pytań. Prelegent dzielił się ciekawostkami, także z zakresu literatury pięknej. Nie wszyscy bowiem wiedzieli, że cieszynka zwana też ptaszniczką pojawia się w naszej epopei narodowej. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza (księga „Dyplomatyka i łowy”) to literackie świadectwo renomy cieszyńskiego rzemiosła rusznikarskiego, które w czasie wykładu świetnie komponowało się z wnętrzem wiślańskiej biblioteki. Słynne cieszyńskie strzelby ponadto zdobią dziś niejedno muzeum i prywatne kolekcje, a pan Jerzy Wałga nie tylko wykonuje, ale także dokonuje renowacji i naprawy tych prawdziwych cudów ręcznej roboty.

Organizatorzy dziękują wszystkim za przybycie, a prelegentowi składają serdecznie gratulacje i życzenia wszystkiego dobrego. Do zobaczenia!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.