Nowoczesny basen

Grupa dyskusyjna działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 27 marca 2018 roku podjęła temat wiślańskiego basenu. Zajmowano się przeszłością i przyszłością kąpieliska, piękną historią oraz planami modernizacji. Gościem spotkania był burmistrz miasta Tomasz Bujok.

Burmistrz przedstawił żmudny proces odzyskiwania terenu wraz z wyeksploatowanym basenem i plany przywrócenia kąpieliska do stanu świetności. W swoim przemówieniu opisał projekt i możliwe do realizacji dodatkowe atrakcje. Ta wielka inwestycja to spore wyzwanie dla budżetu miasta, dlatego do budowy basenu została powołana specjalna spółka pod nazwą Baseny Wisła sp. z o.o., której zamiary można zobaczyć na stronie www.basenywisla.pl

Dzieje budowy, postacie architektów i wykonawców inwestycji przed wojną przedstawił Jerzy Kufa, który zgromadził także kilkanaście archiwalnych zdjęć. Istnieje już sporo opracowań tyczących historii basenu w Wiśle, zwłaszcza jego zabytkowej dziś modernistycznej architektury. Dlatego najciekawszą częścią spotkania, były wspomnienia o stałych bywalcach kąpieliska, czyli letnikach i mieszkańcach Wisły z lat 50. 60. i 70. XX wieku. Wiele rodzin zjeżdżało do Wisły co roku, a na basenie i w restauracji królowali nie tylko sportowcy przygotowujący się do zawodów w pobliskim „Starcie”, ale także miejscowi tenisiści i brydżyści. Barwnych postaci nie brakowało, a oprócz wody wielką popularnością cieszyły się: kino plenerowe, walki w ringu, strzelnica (łucznictwo, później strzelectwo) i bilard oraz szachy.

Archiwalne zdjęcia z budowy basenu w 1931 roku i jego funkcjonowania przed wojną można było zobaczyć podczas dyskusji, ale część z nich dostępna jest też na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego https://audiovis.nac.gov.pl/ Grupa dyskusyjna zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się 24 kwietnia o godz. 16.00 na antresoli biblioteki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.