Japonia daleka i bliska

W wiślańskiej bibliotece odbyło się ciekawe spotkanie na temat Japonii. Gościem czytelników w ramach tegorocznej edycji Tygodnia bibliotek był Piotr Milewski, dziennikarz i podróżnik, który dziewięć lat mieszkał w Kraju Kwitnącej Wiśni. Współpracownik polskich i japońskich czasopism oraz prasy polonijnej (publikował fotoreportaże, korespondencje i eseje w m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Zwierciadle”) jest autorem kilku książek o Japonii i relacji z podróży koleją transsyberyjską.

Spotkanie autorskie związane było z książką „Dzienniki japońskie. Zapiski z Roku Królika i Roku Konia” wydanej w 2015 roku. Refleksyjne teksty powstające już w czasie podróży były pretekstem do rozmowy o Japonii i Japończykach, tradycji i współczesności tego kraju. Piotr Milewski dzielił się swoimi wrażeniami i obserwacjami, a obserwatorem i kronikarzem rzeczywistości jest niezwykle bacznym, a przy tym otwartym na drugiego człowieka i kulturę odmienną od europejskiej. Słuchacze nie tylko zadawali pytania, ale mieli także okazję obejrzeć zdjęcia z Tokio, Kioto, Nary, Hiroszimy i innych miast, zapoznać się z zabytkami i zwyczajami, a przede wszystkim zupełnie inną mentalnością mieszkańców wysp, położonych w Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów są na porządku dziennym, co uczy społecznej solidarności, odpowiedzialności i wzajemnej pomocy.

Po zakończeniu prelekcji można było zakupić książkę i otrzymać autograf autora, był czas na rozmowy przy kawie i zwiedzenie wystawy „KACHO-GA – kwiaty i ptaki. Drzeworyty japońskie Kono Bairei”, która towarzyszyła Tygodniowi bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle dziękuje Panu Piotrowi Milewskiemu za fascynującą podróż po Japonii, zaś Państwu Babskim z willi „Japonica” za pomoc w organizacji spotkania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.