Gościem ostatniego spotkania w ramach Wakacyjnej Akademii Kultury był prof. Daniel Kadłubiec, badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego. Profesor zawitał do biblioteki w Wiśle 28 lipca i wprowadził słuchaczy w świat beskidzkiej pieśni ludowej.
Pieśń beskidzką definiuje gwara. Gdyby nie było gwary, pieśniczek, opowiadań, nie byłoby prawdopodobnie polskości na Śląsku Cieszyńskim. Pieśni przyczyniły się do jej przetrwania. Zaczęli je zapisywać chłopi w tzw. Zapiśnikach chłopów cieszyńskich.
Profesor omówił cechy pieśni ludowej – zdrobnienia, spieszczenia, powtórzenia. Przedstawił gatunki charakterystyczne dla Śląska Cieszyńskiego. Na szkubaczkach, pobabach i weselach śpiewano pieśni miłosno-żartobliwe, balladowe, pasterskie i wojackie.
Skoro tematem prelekcji były pieśni, nie mogło ich zabraknąć w bibliotece. Profesor co chwilę cytował lub podśpiewywał ich fragmenty, a na zakończenie razem z publicznością odśpiewał „Janiczek droge siecze” oraz „Szumi Jawor, szumi”.
Podczas spotkania można było zakupić książkę Daniela Kadłubca „Śpiywo Anna Chybidziurowa a jeji sómsiedzi” (jest dostępna w bibliotece) i otrzymać autograf Profesora.
Dziękujemy serdecznie wykładowcom i aktorom za rzetelne, profesjonalne przygotowanie, uczestnikom za obecność i aktywny udział w Wakacyjnej Akademii Kultury.