W naszej bibliotece, 6 czerwca 2023 odbyło się I Seminarium Naukowe z cyklu Literatura Łączy Ludzi pt: „ Książki Mojego Życia”. Podczas tego wydarzenia podpisane zostało podpisanie porozumienie o współpracy między Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Miejską Biblioteką Publiczną w Wiśle. W ramach podpisanego porozumienia planujemy współpracę w zakresie:
- składania i prowadzenia grantów i badań naukowych
- objęcia patronatem naukowym konferencji, wydarzeń literackich, seminariów, festiwali, spotkań autorskich związanych ze statutową działalnością Biblioteki
- umożliwienia czytelnikom i pracownikom Biblioteki udziału w wybranych zajęciach i wydarzeniach prowadzonych na terenie Uniwersytetu
- zamieszczenia logotypu Biblioteki i informacji o współpracy na stronie internetowej Uniwersytetu
- promowania Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz działań organizowanych przez Uniwersytet
- prowadzenia zajęć obserwacyjnych dla studentów
- umożliwienia prowadzenia zajęć o charakterze warsztatowym studentom Uniwersytetu
- umożliwienia prowadzenia badań wśród czytelników biblioteki stanowiących podstawę prac dyplomowych i naukowych
Podczas seminarium rozmowy literackie o ważnych książkach prowadzili:
Beata Ecler- Nocoń (UŚ), Dorota Sieroń (UŚ), Ilona Majewska (Biblioteka Wisła), Iwona Wendreńska (UŚ), Tomasz Bujok (Burmistrz Miasta Wisła), Joanna Godawa (UŚ), Anna Watoła (UŚ), Bartosz Kielar (Młodzieżowy Przyjaciel Biblioteki), Łucja Ciemniewska, Zofia Godawa, Antoni Ciemniewski (Dziecięcy Klub Czytelnika w Wiśle).
Po zakończeniu sesji plenarnej odbyła się sesja warsztatowa: Literatura w działaniach warsztatowych, z udziałem studentek kierunku: pedagogika specjalna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uczniów Liceum im. Stalmacha w Wiśle, nauczycieli i bibliotekarzy, mieszkańców Wisły.
Cuda z książkowego recyklingu– prowadzenie Monika Śliwka (Biblioteka Wisła)
Warsztat poświęcony wykorzystaniu książek i starych czasopism, które pierwotnie miałyby trafić na makulaturę. Garść inspiracji do prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi z wykorzystaniem materiałów które w szkołach, bibliotekach, domach są łatwo dostępne. Spotkanie ma kierować myślenie uczestników na szeroko rozumiane podejście proekologiczne, organizowanie zajęć niskobudżetowych, ale także zachęcić do wyzwalania w innych (podopiecznych) kreatywności. Zapewniamy wszystkie materiały i zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi pomysłami w pracy z papieroplastyką.
W Krainie Literatury dla Dzieci- prowadzenie Karolina Ciemniewska (Biblioteka Wisła)
Literatura ratuje, literatura wspiera. Literatura pomaga prowadzić mądre rozmowy i poruszać trudne tematy. Literatura uwrażliwia i wzmacnia. Co czytać dzieciom? Jak czytać? Po co? Jak rozmawiać o sprawach, o których nikt z nami nie rozmawiał? Co nam daje czytanie książek dziecięcych i co dzieciom daje głośne czytanie? Z jakich powodów warto sięgać po książki, które dorosłym wydają się brzydkie, za trudne, za mocne, zbyt brutalne, nieprzyzwoite, poruszające tematy, które według wielu nie są przeznaczone dla uszu dzieci? O wartościowych książkach dla dzieci, które są przede wszystkim ludźmi.
Podróże Nieoczywiste- Karty Metaforyczne– prowadzenie Iwona Wendreńska (UŚ)
Spotkanie poświęcone podróży do krainy metafor, opowieści związanych z kartami dialogowymi, literaturą i naszym życiem. Na warsztacie dowiemy się jak opowiadać historie z pomocą kart obrazkowych, podzielimy się historiami, zarówno tymi z codziennego życia jak i z życia ulubionych literackich bohaterów. Odkryjemy też karty metaforyczne dla edukacji i rozwoju osobistego każdego z nas.
Pralnia Poetycka– prowadzenie Joanna Godawa (UŚ)
Pralnia Poetycka to projekt będący połączeniem poezji i sztuk wizualnych. Zapraszamy do przepisywania i oswajania poezji na różnych formatach papieru. Prace będziemy ozdabiać wycinkami z gazet i rozwieszać w Parku im. Kopczyńskiego na sznurkach, między drzewami. Ten poetycki happening stanowił będzie zamknięcie i podsumowanie Naszego I Seminarium z cyklu Literatura Łączy Ludzi.