Wyjątkowy pokaz filmowy odbył się 2 marca 2017 roku w wiślańskiej bibliotece. Na projekcję i spotkanie z reżyserem Adamem Lewandowskim przybyły tłumy widzów, czytelników i miłośników prozy Jerzego Pilcha. Z pisarzem przegrali nawet skoczkowie startujący w tym dniu w konkursie indywidualnym w Lahti, choć brązowy medal wiślanina Piotra Żyły cieszy zarówno fanów sportu, jak i literatury.
Na pokazie przedpremierowym „Filmu o Pilchu” w Wiśle pojawili się zacni goście: mama pisarza Wanda Pilchowa wraz z rodziną, duchowni, radni powiatowi i miejscy oraz burmistrz miasta, Tomasz Bujok. Niektórzy z wypiekami na twarzy, inni ze łzami w oczach oglądali archiwalne i współczesne zdjęcia z Wisły i Krakowa, wsłuchując się w barwną opowieść autobiograficzną Jerzego Pilcha z jego mieszkania w Warszawie. Z uwagą widzowie śledzili wypowiedzi znanych pisarzy, naukowców, aktorów i dziennikarzy, którzy opowiadali o Jerzym Pilchu jako jego przyjaciele, współpracownicy i koledzy po fachu. Głos zabrali m.in. Andrzej Stasiuk, Janusz Głowacki, Wojciech Kuczok, Andrzej Grabowski i Krzysztof Varga. Po projekcji na sali rozległy się gromkie brawa, co najlepiej świadczy o bardzo dobrym przyjęciu filmu przez widownię.
Po pokazie rozmowę z Adamem Lewandowskim przeprowadziła dyrektor biblioteki Renata Czyż. Reżyser filmu zdradził, że pomysł na dokument biograficzny poświęcony Jerzemu Pilchowi zrodził się właściwie na planie filmu „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, gdyż producentem obu obrazów jest Jacek Rzehak. Podkreślił, że Jerzy Pilch jest wielką osobowością polskiej kultury, którą inni twórcy niezwykle sobie cenią i szanują. Realizacja tego filmu to wspaniałe doświadczenie dla młodego reżysera.
Na zakończenie jedną z uczestniczek projekcji spotkała miła niespodzianka. Zwyciężczyni ubiegłorocznego konkursu na ilustrację do powieści „Inne rozkosze” Laura Krall, uczennica Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, otrzymała dodatkową nagrodę od samego Jerzego Pilcha. Książkę z autorską dedykacją dla laureatki wręczyła Pani Wanda Pilchowa, której z kolei podziękował burmistrz miasta. Za dwa tygodnie w bibliotece odbędzie się pokaz filmików uczniów ZSGH, którzy przygotowali adaptacje prozy Jerzego Pilcha z okazji Dnia Języka Polskiego. Zapraszamy!