Spotkanie z poezją odbyło się 9 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle. Okazją do wierszowanej refleksji był obchodzony wcześniej Dzień Kobiet. Stąd gościem głównie wiślańskich czytelniczek był Jan Strządała, poeta z Gliwic, choć urodzony u stóp Bukowej. Była mowa o życiu i miłości, naturze i filozofii.
Jan Strządała urodził się w Wiśle i czuje się związany z naszą miejscowością. W latach 60. XX wieku studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi, ale medycynę porzucił dla literatury i zadebiutował jako poeta w 1969 roku. Pracował w różnych zawodach, m.in. w Instytucie Wydawniczym „PAX” i w Polskiej Akademii Nauk, prowadził też własną działalność. Zakładał i prowadził grupy literackie i związki twórców, w których prezesował niejedną kadencję, organizował międzynarodowe i krajowe imprezy kulturalne, działał i nadal działa aktywnie w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Jest uczestnikiem i laureatem wielu konkursów i festiwali poetyckich, organizatorem Turniejów Poetyckich, spotkań literackich i Nocy Poetów. W dorobku ma 20 samodzielnych poetyckich książek, wiele publikacji w dziełach zbiorowych, czasopismach oraz radiu i telewizji. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice, otrzymał Złoty Krzyż zasługi od Prezydenta RP oraz Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W Wiśle poeta czytał swoje wiersze i opowiadał o doświadczeniach życiowych poczynając od wiślańskich opowieści rodzinnych. Poetycka gawęda przeplatana była prezentacjami multimedialnymi, które łączyły poezję, muzykę i piękne krajobrazy. Nieustannym źródłem inspiracji są bowiem dla Jana Strządały góry i natura w ogóle. Poezja stanowi dla niego tylko narzędzie porozumiewania się z drugim człowiekiem, sposób przekazywania własnej filozofii życia w zgodzie z wszechświatem i bez dyktatu czasu, który jest złudzeniem i tak naprawdę nie istnieje.
Biblioteka dziękuje wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie i rozmowę o poezji, i zaprasza na kolejne wydarzenia. Już 6 kwietnia gościem czytelników będzie Sławomir Koper, historyk i autor poczytnych, a nawet kontrowersyjnych książek popularnonaukowych. Zapraszamy!!!