Grupa dyskusyjna działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej 24 kwietnia podjęła trudny temat władzy i polityki w przedwojennej Wiśle i województwie śląskim. W związku z tym postać komisarza Władysława Miedniaka, który swój urząd z nadania wojewody Michała Grażyńskiego pełnił w latach 1934-1939, przedstawiła historyk Danuta Szczypka. Dyskusja nad kontrowersyjnymi decyzjami ówczesnego włodarza Wisły była niezwykle żywa, zastanawiano się bowiem nad tym, czy miejscowość byłaby dziś taka jaka jest, gdyby nie bezkompromisowa postawa komisarza.
Władysław Miedniak (1879-1967) pochodził z Krakowa i był nauczycielem przedmiotów ścisłych w szkołach średnich i wyższych we Lwowie, Myślenicach, Poznaniu i Katowicach, gdzie został wizytatorem i zwierzchnikiem oświaty w młodym województwie śląskim. Jego pasją były: teatr, przyroda i fotografia, działał także w polsko-włoskim stowarzyszeniu Dante Alighieri. W 1934 roku został mianowany komisarzem Wisły i realizował politykę sanacyjnego wojewody Michała Grażyńskiego, wchodząc w nieustanne konflikty z miejscową ludnością. Wieś została rozbudowana i zmieniona w modny kurort, inwestycje z tamtego czasu służą mieszkańcom Wisły do dziś, ale koszty społeczne tego skoku cywilizacyjnego były bardzo wysokie. Największe straty poniosła Parafia Ewangelicko-Augsburska zmuszana do odsprzedaży własnych gruntów w centrum za bezcen i stale znajdująca się pod groźbą wywłaszczenia.
Rozwój i inwestycje wymagają ofiar, ale jaką cenę warto zapłacić i kto ma ponosić największe koszty – wokół tego pytania rozgorzała dyskusja. Przykład Władysława Miedniaka, w którym mieszkańcy Wisły widzieli przede wszystkim swojego gnębiciela, wskazuje, że niezwykle trudno jest ocenić jego działalność, nawet po wielu latach. Uczestnicy dyskusji po zakończeniu spotkania zwiedzili także wystawę „Sejm Śląski i Biblioteka Sejmu Śląskiego”, która świetnie skomponowała się z tematem spotkania i która można oglądać do piątku 27 kwietnia. Zapraszamy!