Dzieła śląskiej reformacji

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia odbyła się prezentacja czterech książek, które ukazały się w serii pt. „Monumenta śląskiej reformacji. Kolekcja staropolska”. Dzieła XVII-wieczne wydało Wydawnictwo Naukowe „Śląsk” i Biblioteka Śląska, z której zbiorów skorzystano, przy wsparciu finansowym województwa śląskiego związanego z obchodami 500 lat reformacji. Promocja miała miejsce 29 czerwca 2019 r. w przededniu pamiątki założenia ewangelickiego kościoła Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle.

Serię śląskiej reformacji, w skład której weszły dwa przekłady: „Katechizmu od doktora Marcina Luthera” i „Rajski ogródeczek” Jana Arndta oraz „Doskonały kancjonał polski” i „Postilla popularis…” Adama Gdacjusza, zaprezentowali wydawcy: dr Tadeusz Sierny – prezes Zarządu Wydawnictwa Naukowego „Śląsk” i redaktor naczelny miesięcznika „Śląsk” oraz prof. Jan Malicki – wybitny historyk literatury, znawca literatury staropolskiej i śląskiej, związany od początku z Uniwersytetem Śląskim, gdzie pełnił m.in. funkcję dziekana Wydziału Filologicznego, w latach 1991-2018 dyrektor Biblioteki Śląskiej. Pierwszy z prelegentów swoje wystąpienie poświęcił problemom edytorskim staropolskich i śląskich tekstów, drugi zaprezentował wymienione wyżej wydawnictwa, umiejscawiając je w kontekście dziejów Śląska i reformacji na Śląsku. Profesor Jan Malicki podzielił się również doświadczeniami z pracy nad edycją dzieł staropolskich i odpowiadał na pytania słuchaczy.

Na zakończenie egzemplarze „Monumentów śląskiej reformacji” wydawcy wręczyli gościom spotkania, wśród których znaleźli się ks. bp Marek Izdebski – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce oraz ks. radca Waldemar Szajthauer – proboszcz wiślańskiej parafii ewangelickiej. Władze Wisły reprezentował sekretarz miasta – Sylwester Foltyn, obecni byli także słuchacze z Katowic, Bielska-Białej i Cieszyna. Dziękujemy przybyłym i zachęcamy do lektury, która już wkrótce będzie dostępna w wiślańskiej bibliotece.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.