Zbuntowany Śląsk

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie autorskie i promocja książki. Gościem czytelników 16 stycznia 2020 roku był Dariusz Zalega – dziennikarz i doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. Jego książka pt. „Śląsk zbuntowany” ukazała się końcem 2019 roku w Wydawnictwie Czarne.

Prezentacji książki, poświęconej Ślązakom walczącym w hiszpańskiej wojnie domowej przeciwko gen. Franco, towarzyszył film pt. „Pięść i dynamit. Opowieść o śląskich antyfaszystach w Hiszpanii” również zrealizowany przez Dariusza Zalegę. Zarówno film, jak i książka na wstępie ukazują biedę panującą na Śląsku w latach międzywojennych, zwłaszcza wśród robotników, którzy za pracą często emigrowali do Francji czy Belgii. Mimo ciężkiego losu wspierali innych, m.in. zgłaszając się na ochotnika, by walczyć w Hiszpanii w obronie robotniczych ideałów i Republiki. Co najciekawsze dla czytelników wiślańskiej biblioteki, także mieszkańcy Wisły brali udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Byli wśród nich trzej bracia Pilchowie oraz Andrzej Słowiok, o których można dowiedzieć się m.in. z dokumentów zachowanych w archiwum w Moskwie. Z pasją o nich i innych zapomnianych Ślązakach opowiedział Dariusz Zalega, który bardzo spodobał się wiślańskiej publiczności.

Po projekcji filmu i spotkaniu z Autorem posypały się pytania, można było zakupić książkę, której egzemplarze rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Dariusz Zalega odpowiadał na pytania i podpisywał swoją książkę. Przy kawie, toczyły się liczne rozmowy i dyskusje. Już wkrótce w bibliotece odbędą się kolejne ciekawe wydarzenia, których bohaterami zostaną Julian Ochorowicz i jego kolega z ławy szkolnej Bolesław Prus. Zapraszamy więc do wiślańskiej biblioteki!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2020. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.