Wakacyjna Akademia Kultury

na spektakl i wykłady z cyklu Wakacyjna Akademia Kultury

Plakat WAK 2022
W PROGRAMIE:

14 lipca 2022 r. godz. 17.00 Spektakl pt. “Wyspa Wolności”. Bilety w cenie 20 zł do nabycia bezpośrednio przed spektaklem, płatność tylko gotówką.

21 lipca 2022 r. godz. 17.00 wykład dr Renaty Czyż pt. “Maria Konopnicka na Ziemi Cieszyńskiej czyli o pierwszym i drugim życiu poetki” (wstęp bezpłatny).

28 lipca 2022 r. godz. 17.00 wykład prof Daniela Kadłubca pt. “Na tropie beskidzkiej pieśni ludowej” (wstęp bezpłatny).

Wszystkie wydarzenia odbędą się w sali głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle, pl. Hoffa 3a, 1 piętro. Zapraszamy!!!

RECENZJA SPEKTAKLU
Veni, vidi… i zostałem pokonany. Przez słowo, słowo nieśpieszne i deklamowane z wielką atencją przez czterech aktorów teatru słowa, którzy zabrali widzów na wycieczkę do początków współczesnej cywilizacji, cywilizacji pośpiechu i pieniądza (stąd maksyma: czas to pieniądz). Aktorzy zaprosili widzów do teatru minimalistycznego, teatru w którym władzę sprawuje słowo a czas spowalnia. Ten niespieszny rytm mowy ma wartość terapeutyczną. W świecie, który nas zalewa bezmyślnie i za szybko wypowiadanymi słowami (chciałoby się powiedzieć wystrzeliwanymi), w mediach, na ulicach, w rozmowach telefonicznych, w świecie korporacji, tym bardziej raduje i uspokaja taka chwila zawieszenia. Wolności od nadmiaru bodźców.

Przewrotny jest zresztą tytuł sztuki, napisanej przez Pana Johna Whitewooda. „Wyspa wolności” – to satyra na cywilizację, w której wolność oddaliśmy, by ją (a raczej jej pozory) próbować odkupić za z trudem zarobione pieniądze. Czy to zachęta do buntu? Raczej do refleksyjności. Można żyć inaczej, trochę obok. To z takiego przewartościowania wyrasta pasja aktorów pięknie wypowiadanego słowa, aktorów, którzy w sobotnie popołudnie przenieśli widzów w alternatywny świat sztuki. Gratuluję i dziękuję.

Andrzej Kasperek